2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Abp. Gądecki podczas uroczystej Mszy świętej z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu wbił szpilę rządzącym?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział, że równowaga między trzema władzami jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania demokracji.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wygłosił homilię podczas uroczystej Mszy świętej z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oraz stulecia odzyskania niepodległości. Przewodniczył jej w archikatedrze świetego Jana Chrzciciela w Warszawie kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. We Mszy wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie oraz parlamentarzyści.
Arcybiskup Gądecki powiedział, że podział władz na prawodawczą, sądowniczą i wykonawczą jest fundamentalną zasadą wszystkich rządów demokratycznych. Zaznaczył, że organizacja społeczeństwa powinna być oparta na równowadze władz oraz na braku dominacji jednej władzy nad drugą. „Władze te powinny być niezależne wobec siebie, winny się dopełniać, hamować i kontrolować” – powiedział arcybiskup Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział też, że polityka musi być staraniem o sprawiedliwość. Zaznaczył, że choć polityk będzie szukał sukcesu, to powinien być podporządkowany służbie prawu i zwalczaniu panowania bezprawia. „Sukces może być również zwodniczy – prowadząc do zafałszowania samego prawa i do zniszczenia sprawiedliwości” – dodał hierarcha.
Jak powiedział arcybiskup, władza sprawowana jest prawowicie tylko wtedy, gdy troszczy się o dobro wspólne społeczności i jeśli używa do tego środków dozwolonych moralnie. Podkreślił, że jeśli sprawujący władzę ustanawiają niesprawiedliwe prawa, lub podejmują działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te „nie obowiązują w sumieniu”. „Wtedy władza przestaje być władzą, a zaczyna się bezprawie” – dodał arcybiskup.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że postulat, by do życia społecznego i państwowego nie dopuszczać wymiaru świętości jest postulatem ateizowania państwa. To – jak dodał, „nie ma wiele wspólnego ze światopoglądową neutralnością”.
O 12 na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpocznie się Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej oraz stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Zaplanowano też orędzie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520