HomePOLSKA

Abonament RTV do likwidacji? Nie… pójdzie w górę. Rząd szykuje uszczelnienie systemu

Abonament RTV do likwidacji? Nie… pójdzie w górę. Rząd szykuje uszczelnienie systemu

Abonament RTV nie zostanie zlikwidowany. Premier Mateusz Morawiecki potwierdza, że nie ma żadnych planów odnośnie likwidacji abonamentu. Niewykluczone jednak, że rząd planuje podwyżki abonamentu RTV i uszczelnienie systemu.

 

Abonament RTV zostanie zlikwidowany? Takie informacje w sieci wracają jak bumerang. Premier Mateusz Morawiecki zdementował wszelkie doniesienia o likwidacji abonamentu telewizyjnego. Jak podaje portal Money.pl, nie ma także żadnych planów co do zmiany dotychczasowej formuły abonamentu.

 

– Byłbym ostrożny w głoszeniu tezy, że rok 2019 jest ostatnim, gdzie obowiązywać będzie opłata za abonament radiowo-telewizyjny. Zapowiedzi i dobre chęci są, ale prawo wciąż obowiązuje – mówił we wrześniu na antenie Radia Kraków Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – Nie ma planów przebudowy żadnej, takiej bardzo konkretnej, jeśli chodzi o abonament RTV – wyjaśnił podczas rozmowy z money.pl premier Mateusz Morawiecki, jednocześnie przyznając, że obecnie niewiele osób opłaca abonament RTV i należy się spodziewać, że potrzebne będą zmiany w abonamencie RTV, aby ten stan zmienić.

 

Dofinansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu z roku na rok jest coraz wyższe. Według analizy na portalu Spidersweb, gdyby wszyscy Polacy, którzy posiadają odbiorniki, opłacali abonament, TVP i Polskie Radio dostawałyby co roku ok. 3 mld zł, czyli o miliard więcej niż obecnie. Z abonamentu media publiczne otrzymały:

 

 

  • w 2017 roku – 697 mln zł,

 

  • w 2018 roku – 741,5 mln zł,

 

  • w 2019 roku (według prognoz) – 650 mln zł.

 

 

Analogicznie dotacja na media publiczne z budżetu państwa wyniosła

 

 

  • w 2017 roku – 307 mln zł,

 

  • w 2018 roku – 673 mln zł,

 

  • w 2019 roku – 1,26 mld zł

 

 

Kary za niepłacenie abonamentu RTV są surowe. Jeśli nie zarejestrowaliśmy odbiornika i wpadniemy podczas kontroli, możemy zostać ukarani nakazem zapłaty kwoty 681 zł, czyli 30-krotności miesięcznego abonamentu. Jeśli mamy zarejestrowany telewizor lub radio, ale zaprzestaliśmy płacenia abonamentu RTV, możemy otrzymać wezwanie do zapłaty za niezapłacone składki od momentu zarejestrowania odbiornika wraz z odsetkami! Jeśli kara nie zostanie zapłacona, do drzwi może zapukać komornik.

 

Nowy cennik usług wprowadzają natomiast Cyfrowy Polsat i Plus. Podwyżki cen abonamentu użytkownicy mogą się spodziewać jeszcze w 2019 roku. Podwyżka cen abonamentu ma związek z procesem wdrożenia w Polsce sieci 5G. Jak pisała agencja Reuters, o podwyżce cen abonamentu informował już w lipcu Zygmunt Solorz-Żak.

 

COMMENTS