HomePOLSKA

Abonament RTV 2018 – zasady i zmiany

Abonament RTV 2018 – zasady i zmiany

Rząd chce, aby dostawcy płatnej telewizji przekazywali Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Dzięki temu ma wzrosnąć ściągalność abonamentu. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas zmiany w opłatach za abonament telewizyjny. Sprawdź ile na tę chwilę wynosić będzie abonament RTV 2018.

Wiadomo już, że abonament RTV nie zostanie na razie zastąpiony opłatą audiowizualną dołączoną do rachunku za prąd. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie trzeba go płacić. Abonament RTV jest opłatą obowiązkową, chyba, że mamy prawo do zwolnienia z niej. Żeby zostać zwolnionym z opłaty, trzeba samemu wystąpić do KRRiT o taką ulgę. W innym przypadku będziemy musieli i tak uregulować płatności. Osoby, które mają prawo do zwolnienia z abonamentu RTV muszą złożyć na poczcie dokumenty potwierdzające uprawnienie oraz oświadczenie, które jest dostępne na stronie krajowej rady.

Na razie nowelizacja ustawy obejmie klientów kablówek i sieci satelitarnych, ale wciąż trwają prace nad abonamentem dla posiadaczy odbiorników telewizji naziemnej. Efektem tych działań ma być większa ściągalność abonamentu. Obecnie płaci go 7-10 procent Polaków, podczas gdy do posiadania radia lub telewizora przyznaje się aż 95 procent gospodarstw domowych.

W celu dokonania opłaty abonamentowej niezbędna jest znajomość 26 cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie.

  • Cena

miesięczna: za radio – 7 zł za telewizor (z radiem lub bez) – 22,70 zł. za dwa miesiące z góry: za radio – 13,60 zł za telewizor (z radiem lub bez)- 44,05 zł za trzy miesiące z góry: za radio – 20,15 zł za telewizor (z radiem lub bez) – 65,35 zł za pół roku z góry: za radio – 39,90 zł za telewizor (z radiem lub bez) – 129,40 zł za rok z góry: za radio – 75,60 zł za telewizor (z radiem lub bez) – 245,15 z

W przypadku nieregulowania opłat abonamentowych, egzekwowanie zadłużenia nastąpi w drodze postępowania egzekucyjnego w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł. Do 19 maja 2017 roku KRRiT przekazała spółkom publicznej radiofonii i telewizji wpływy abonamentowe w wysokości 398 mln zł. Jest to 62, 8 procent kwot przewidzianych na 2017 rok, czyli prawie 32 miliony więcej niż się spodziewano.

Kto jest zwolniony z opłat: osoby po 75. roku życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci wojenni, osoby po 60. roku życia z prawem do emerytury, której miesięczna wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia.

S, AIP

COMMENTS