4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

A przecież nie o krzyż chodziło w tych wyborach…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jedni uważają, że krzyż jest elementem agitacyjnym, drudzy, że stanowi wyposażenie danego lokalu i nie należy go usuwać.

Problem usunięcia krzyża przez jednego z wyborców, w czasie głosowania w komisji numer 9, mieszczącej się w szkole podstawowej przy ulicy Targowej 3 w Kielcach może znaleźć swój finał w sądzie. Poszkodowane czują się obie strony tego konfliktu: przewodniczący komisji i mąż zaufania nadzorujący niedzielne wybory, którzy nie chcieli usunąć krzyża oraz wyborca, któremu krzyż wyraźnie przeszkadzał.

– Złożyłem w tej sprawie doniesienie w prokuraturze o znieważenie mojego światopoglądu, czekam aż zostanę przesłuchany, powiadomiłem także przedstawicieli Zjednoczonej Lewicy, którzy optują za państwem świeckim – mówi mężczyzna mieszkający na jednym z kieleckich osiedli. – Zgodnie z konstytucją trzeba oddzielić sprawy państwa od Kościoła. – W poprzednich wyborach samorządowych nie było problemu, w tym samym miejscu poprosiłem o usunięcie krzyża i zdjęto go bez komentarza. Zawiadomienie do prokuratury o obrazę uczuć religijnych i nieuszanowanie krzyża złożył też przewodniczacy komisji. – Byłem przesłuchiwany na policji, złożyłem doniesienie o obrazę uczuć religijnych – mówi przewodniczący komisji, Ryszard Lewicki. – Nie rozumiem, jak wyborcy mógł przeszkadzać krzyż, jeśli go denerwował mógł na niego nie patrzeć – dodaje Krzysztof Zbroiński, mąż zaufania.

Do incydentu doszło około godziny 13 w lokalu przy ulicy Targowej. Mieszkaniec nie doczekawszy się na zdjęcie krzyża sam go usunął, a przewodniczący ponownie zawiesił. Wyborca ściągnął go raz jeszcze, w końcu zamknięto lokal i wezwano policję.

Małgorzata Marenin, działaczka lewicowa i kandydatka w ostatnich wyborach mówi, że po otrzymaniu tego zawiadomienia od wyborcy zadzwoniła do Państwowej Komisji Wyborczej w Kielcach z prośbą o skontrolowanie wszystkich lokali wyborczych, czy nie ma w nich symboli religijnych, które mogłyby drażnić lub rozpraszać wyborców.

– Sala do głosowania to nie miejsce na wieszanie krzyża – uważa Marenin. – W innych krajach nie dopuszczono by do takich sytuacji, lokal wyborczy powinien być neutralny. Procedura była bardzo prosta, na życzenie wyborcy przewodniczący albo inny członek komisji powinien zdjąć krzyż. Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, ma na ten temat inne zdanie. – Z naszej strony lokal wyborczy powinien posiadać miejsce zapewniające tajność głosowania, urnę i godło – wylicza. – Inne elementy wyposażenia sali do głosowania nas nie interesują. Rolą członków komisji nie jest urządzanie danego lokalu na nowo. W Prokuraturze Okręgowej w Kielcach poinformowano nas, że ta sprawa będzie badana.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520