13.6 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

98. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Poznaniu główne obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.15 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, przy mogile gen. Stanisława Taczaka – pierwszego dowódcy powstania.

O godz. 11 rozpoczną się główne uroczystości i złożenie wiązanek przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Uczestnicy spotkania wyruszą następnie do kościoła farnego. W trakcie przemarszu złożą wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Franciszka Ratajczaka, dowódców powstania, Ignacego Jana Paderewskiego, a także pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 12.45 w farze odprawiona zostanie msza św.
W godz. 10-18 będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Po południu grupy rekonstrukcyjne pokażą tam sceny walk powstańczych. Na placu Wolności będzie można zobaczyć obóz powstańczy oraz wystawę „Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do niepodległości autorstwa” Marcina Wiśniewskiego, kierownika muzeum w Odwachu.
O godz.16.40 włączone zostaną na 1 minutę syreny alarmowe. W ten sposób Poznań nawiązuje do pierwszych rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego, kiedy o tej właśnie godzinie w całym mieście biły dzwony oraz oddawano artyleryjskie salwy honorowe.
O godz. 19 z placu Wolności wystartuje Bieg Powstania Wielkopolskiego.
27 grudnia 1918 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej, Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Powstanie zakończyło się zwycięstwem. Dzięki niemu, Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości, wróciły do Macierzy.
Powstanie wybuchło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. Pod koniec grudnia powstańcy ruszyli do ataku w całej Wielkopolsce. Walki toczyły się do stycznia 1919 roku. Do połowy tego miesiąca powstańcy wyzwolili niemal całą Wielkopolskę, która znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Zachodnie granice państwa ukształtowały się korzystniej, niż zakładano pierwotnie.

IAR, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520