HomeKultura

97 artystów otrzymało stypendia MKiDN “Młoda Polska”

97 artystów otrzymało stypendia MKiDN “Młoda Polska”

Dziewięćdziesięciu siedmiu laureatów XV Programu Stypendialnego MKiDN “Młoda Polska” odebrało stypendia z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Program przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr. 

Uroczystość odbyła się w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Minister Piotr Gliński podkreślał, że obowiązkiem państwa jest bycie mecenasem, który środki publiczne przeznacza na rzecz dobra publicznego to jest wspieranie najsłabszych w społeczeństwie i tych najbardziej utalentowanych. “Dlatego te nasze programy stypendialne są realizowane już po raz 15. Ja nie mam wątpliwości, że te osoby będą w dwójnasób, trójnasób pomnażały to dobro, ten talent, który w nich tkwi dla dobra wspólnoty, w której funkcjonują” – zaznaczył minister kultury. Dodał, że to są najlepiej wydane pieniądze, jakie państwo może wydawać na kulturę. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest operatorem programu, profesor Rafał Wiśniewski mówił, że stypendyści to osoby twórcze, a stypendia ministra kultury i dziedzictwa „stanowią paliwo do tych twórczych silników”.
W imieniu stypendystów dziękował aktor Piotr Tołoczko, który otrzymał stypendium na pracę nad scenariuszem i development filmu fabularnego pt. “Pomiędzy”. “Łączy nas, oczywiście poza talentem, chęć i potrzeba rozwoju. Stypendium, które otrzymaliśmy daje nam szansę na rozwój, na zrealizowanie projektów, które na tę chwilę są dla nas najważniejsze i najbardziej nas spełniają” – mówił stypendysta.
Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej.
Do XV Programu “Młoda Polska” wpłynęło ponad 630 wniosków.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Dorota Piotrowska/dyd

COMMENTS