HomeKultura

96 urodziny Papcia Chmiela – twórcy Tytusa, Romka i A’Tomka

96 urodziny Papcia Chmiela – twórcy Tytusa, Romka i A’Tomka

Dzisiaj (7 czerwca) swoje 96 urodziny świętuje Papcio Chmiel, a właściwie Henryk Jerzy Chmielewski – twórca m.in. komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka, które cieszą się ogromną popularnością już od ponad pół wieku. 

Henryk Jerzy Chmielewski bardziej znany pod pseudonimem Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Jest wciąż aktywnym zawodowo grafikiem, rysownikiem i publicystą, autorem kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

 

 

Henryk Jerzy Chmielewski został odznaczony: – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009) – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1978) – Srebrny Krzyż Zasługi (1957) – Krzyż Armii Krajowej – Warszawski Krzyż Powstańczy (1983) – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007) – Odznaka „Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny” – Odznaka pamiątkowa Akcji „Burza” – Srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” – Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011) – Odznaka Zasłużony dla Warszawy (2013) – Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2018) – Order Uśmiechu (1973).

W kwietniu i maju 2012 r. w siedzibie „Civitas Christiana” w Wałbrzychu prezentowana była wystawa poświęcona fenomenowi komiksu Tytus, Romek i A’Tomek oraz jego twórcy. Henryk Jerzy Chmielewski miał wówczas uczestniczyć w wernisażu wystawy, ale na przyjazd do Wałbrzycha nie pozwolił mu wówczas stan zdrowia. Popularny Papcio Chmiel wykonał i przekazał wówczas dwa rysunki związane z Tytusem i Wałbrzychem, które są obecnie w zbiorach Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.

Red. AIP

COMMENTS