6.7 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

96. rocznica Bitwy Warszawskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

96 lat temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armią Czerwoną. Wygrana zapewniła naszemu krajowi niepodległość na blisko 20 lat i równocześnie uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.

 

Była to jedna z 18. bitew, które zdecydowały o losach świata. Nazywana też „Cudem nad Wisłą”, ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów.
Kluczową rolę w Bitwie Warszawskiej odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego. Polskie oddziały uderzyły znad Wieprza, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.
Bitwa Warszawska była jednym z ważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej, wywołanej przez Rosję radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w podległe republiki. Wojna toczyła się lutego od 1919 roku, została zakończona zawieszeniem broni w październiku 1920 roku, ostatecznie zaś – podpisaniem traktatu w Rydze 18 marca 1921 roku.
Straty Rosjan w Bitwie Warszawskiej oszacowano na 25 tysięcy zabitych. Do polskiej niewoli wzięto 60 tysięcy jeńców. Po naszej stronie było 4 i pół tysiąca poległych, 22 tysiące rannych żołnierzy i 10 tysięcy zaginionych.
Znany popularyzator historii wojen, Simon Goodenough, w książce „Geniusz taktyczny w bitwie” w gronie 27. najsłynniejszych w historii wodzów, umieścił Józefa Piłsudskiego za jego plan i realizację Bitwy Warszawskiej. Sam Naczelny Wódz po wygranej bitwie podkreślał bohaterską postawę mieszkańców stolicy, ochotników, harcerzy, a nawet kobiet i dzieci. Marszałek Piłsudski mówił: „Walka o Warszawę, walka o miasto była rzeczą najtrudniejszą, gdyż o zwycięstwie stanowiło tu zachowanie się obywateli. I Warszawa nie zawiodła”.
Po drugiej wojnie światowej wskutek komunistycznej propagandy znaczenie Bitwy Warszawskiej było pomniejszane. Od 1992 roku w rocznicę zwycięskiej walki, 15 sierpnia, jest ponownie obchodzone Święto Wojska Polskiego. Sejm przywrócił tę tradycję, datującą się od 1923 roku. Święto wojska obchodzono 15 sierpnia w okresie II Rzeczpospolitej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w oddziałach Państwa Podziemnego, a także w Wojsku Polskim utworzonym na froncie wschodnim.

Bitwa Warszawska została rozegrana w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku. Przełom nastąpił 16 sierpnia, gdy armia polska pokonała wojska generała Michaiła Tuchaczewskiego, atakujące stolicę. W sposób nagły nastąpiło odwrócenie sytuacji – przegrywająca do tej pory armia polska pobiła wojska rosyjskie nacierające na Warszawę, a to przyczyniło się do wygrania wojny polsko-bolszewickiej. Stało się to praktycznie z dnia na dzień, w ciągu zaledwie kilkunastu godzin.
15 sierpnia Polacy odbili Radzymin. Pięć naszych dywizji piechoty wspomaganych brygadą kawalerii tworzyło grupę manewrową, dowodzoną przez Józefa Piłsudskiego. Przełamała ona radziecką obronę pod Kockiem i Cycowem i natarła na tyły wojsk bolszewickich. Tuchaczewski został zmuszony do wycofania się nad Niemen.
Wojna polsko-rosyjska była najpoważniejszym konfliktem zagrażającym istnieniu państwa polskiego od odzyskania niepodległości w 1918 roku. Rosjanie realizowali bolszewicki plan przyspieszenia rewolucji światowej i podbicia Europy, Polacy natomiast walczyli o zachowanie niepodległości.
Wojnę poprzedziła próba zawarcia przez marszałka Józefa Piłsudskiego związku federacyjnego z Litwą i pomoc Ukrainie w stworzeniu własnego państwa. Bolszewicy odpowiedzieli na to ofensywą, która doprowadziła ich armie pod Warszawę. Mimo ogromnej przewagi, ponieśli druzgocącą klęskę. Piłsudskiemu udało się zatrzymać ich pod Warszawą oraz okrążyć i rozgromić pozostałe armie sowieckie.

/IAR/E.Leo/E.Porycka/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520