"> 910 tysięcy podpisów za referendum ws. reformy edukacji - wiadomosci.com

910 tysięcy podpisów za referendum ws. reformy edukacji

910 tysięcy podpisów za referendum ws. reformy edukacji

910 tysięcy podpisów zebrano pod wnioskiem za referendum ws. reformy edukacji. Dokument zostanie dziś złożony w Sejmie.

Pomysł przeprowadzenia referendum zgłosił Związek Nauczycielstwa Polskiego. W styczniu powstał komitet referendalny. W jego skład weszli członkowie partii (na przykład Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej), stowarzyszeń, organizacji i ruchów społecznych.
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zebrano ponad 910 tysięcy podpisów.
Lider PO Grzegorz Schetyna powiedział, że podpisy te są sprzeciwem wobec “niszczenia polskiej szkoły”. Dodał, że jego partia będzie dążyć do tego, aby jak najszybciej doszło do parlamentarnej debaty na temat referendum.
Pytanie referendalne, które zaproponowano brzmi “Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”.
Sprawa rozstrzygnie się w Sejmie. Uchwałę ogłaszającą referendum ogólnokrajowe musi poprzeć większość posłów, w obecności co najmniej połowy ustawowej ich liczby.
W myśl ustawy o reformie edukacji zmieni się struktura szkół: okres nauki w szkole podstawowej będzie wynosił 8 lat, w liceum 4 lata, a w technikum 5 lat. Miejsce szkół zawodowych zajmie dwustopniowa szkoła branżowa.

IAR, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0