"> 90. rocznica ustalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym – wiadomosci.com

90. rocznica ustalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym

90. rocznica ustalenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem narodowym

Dziś mija 90 lat, odkąd hymnem Polski stał się Mazurek Dąbrowskiego. Możemy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami – powiedział obecny na wczorajszych uroczystościach  szef MSWiA Mariusz Błaszczak w Szkole Głównej Służby Pożarnej w Warszawie.

Patriotyczna pieśń Mazurek Dąbrowskiego już od 90 lat jest hymnem narodowym. Z tej okazji w piątek 24 lutego w Szkole Głównej Służby Pożarnej odbyła się uroczystość.

Po odśpiewaniu hymnu wystąpił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. – Mazurek Dąbrowskiego towarzyszył Polakom w chwilach trudnych, ale też w chwilach chwały – mówił szef MSWiA. Wspomniał także o święcie Żołnierzy Wyklętych, którzy – jak powiedział – oddali życie za nasz kraj już po II wojnie światowej.

Po odegraniu hymnu przez Chór Akademicki Szkoły Głównej Służby Pożarnej Błaszczak wręczył ryngrafy (rodzaj medalionu, zwykle w tarczy z rysunkiem o tematyce religijnej – wyj. red.) obecnemu kierownikowi Muzeum Hymnu Narodowego Przemysław Reyowi.

Mazurek Dąbrowskiego jest polską pieśnią patriotyczną, od 26 lutego 1927 roku oficjalnym hymnem państwowym RP.

Słowa hymnu – nazywanego Pieśnią Legionów Polskich we Włoszech – zostały napisane przez Józefa Wybickiego. Autor melodii, opartej na motywach ludowego mazurka pozostaje anonimowy.

Eliza Stępień AIP, Fot. red.COMMENTS

WORDPRESS: 0