21.7 C
Chicago
piątek, 14 czerwca, 2024

9. rocznica katastrofy smoleńskiej. Macierewicz: „Do tragedii doprowadziła eksplozja. Dzisiaj już dzięki Brytyjczykom wiemy”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przewodniczący podkomisji smoleńskiej MON Antoni Macierewicz mówił w radiowej Jedynce, że wyniki badań brytyjskiego laboratorium potwierdziły ustalenia polskiej podkomisji do zbadania przyczyn katastrofy prezydenckiego Tupolewa w kwietniu 2010 roku. Forensic Explosives Laboratory podlegające resortowi obrony Wielkiej Brytanii przeprowadziło badania w tym roku. 
Podkomisja smoleńska wydała dziś komunikat o stanie swoich prac na dzień 9 kwietnia 2019 roku.
Na antenie radiowej Jedynki Antoni Macierewicz podkreślił, że według ustaleń podkomisji przyczyną zniszczenia samolotu były eksplozje. „Nie piloci, nie jakieś działania osób, które były na pokładzie, doprowadziły do tej tragedii, tylko eksplozja. Dzisiaj już dzięki Brytyjczykom wiemy. Charakteru eksplozji nie określamy. Wiemy na pewno, że w tej eksplozji brał udział trotyl, co nie znaczy, że wiemy, jaki był kształt tej eksplozji” – mówił Antoni Macierewicz.
Profesor Kazimierz Nowaczyk, zastępca przewodniczącego podkomisji do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, doprecyzował, że przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji badania końcówki lewego skrzydła Tupolewa, wykazały obecność materiałów wybuchowych. „W tych badaniach zamieszczone są wykresy, przy pomocy których można ocenić, gdzie wykryte zostały materiały wybuchowe i jakie materiały wybuchowe. Ta analiza pozwoliła nam na wyciągnięcie tych wniosków i zawiadomienie prokuratury, bo w czerwcu ubiegłego roku o rezultatach tych analiz powiadomiliśmy prokuraturę” – podkreślił Kazimierz Nowaczyk.
W komunikacie napisano między innymi, że komisja przeanalizowała badania wykonane w 2013 roku przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, które ujawniły obecność śladów materiałów wybuchowych na 107 spośród 215 pobranych próbek.
Antoni Macierewicz poinformował też, że podkomisja skierowała do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego przewodniczącego Komisji Badań Wypadków Lotniczych.Jerzego Millera oraz członków tej komisji z czasów ustalania przyczyn katastrofy smoleńskiej w 2010 roku. Antoni Macierewicz mówił, że wniosek jest efektem dotychczasowych badań i ustaleń kierowanej przez niego podkomisji.
„Po pierwsze działania całej komisji pod kierownictwem całej komisji pod kierownictwem pana Millera. Wniosek dotyczy ich zaniechań, fałszerstw, jakich się dopuścili i dotyczy niedopełnienia obowiązków. Dotyczy też samego pana Millera, który poświadczając w memorandum podpisanym z Rosjanami prawdziwość czarnych skrzynek i zgadzając się na danie Rosjanom, że oni mogą je oddać, kiedy będą chcieli, popełnił przestępstwo z artykułu 129.” – mówił Antoni Macierewicz.
W katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką.
***
10.04 W Warszawie centralne uroczystości 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej
Poranna msza w intencji ofiar (godz.8.00) w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie w Warszawie centralne uroczystości upamiętniające 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Po mszy zostaną złożone wieńce i zapalone znicze przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, znajdującym się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W godzinę katastrofy, czyli o 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zostanie odczytany Apel Pamięci. Między 9.30 a 15.00 będzie w tym miejscu wyświetlany blok filmowy poświęcony katastrofie i osobom, które w niej zginęły.
Stołeczny ratusz, jak co roku, organizuje obchody na Wojskowych Powązkach. Uroczystości przy pomniku ofiar katastrofy rozpoczną się o 8.10 wprowadzeniem asysty honorowej Wojska Polskiego i wystawieniem posterunku. Dziesięć minut później zostaną odczytane nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie odmówiona zostanie modlitwa i złożone wieńce przed pomnikiem. W godzinę katastrofy, o 8.41 zostanie odegrany utwór „Cisza”. Uroczystości zakończą się chwilę później. Udział w nich zapowiedziały rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej potrwają do wieczora. O 19.00 odbędzie się msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście. Po jej zakończeniu (ok. 20.00 ) spod bazyliki ruszy Marsz Pamięci, który uda się w kierunku Pałacu Prezydenckiego. Na 20.45 zaplanowano tu wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Przemówienia zakończą uroczystości.

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot Tu-154M. Na jego pokładzie była 96-osobowa delegacją państwową, która zmierzała na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy pasażerowie, z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią na czele.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./mile/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520