-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

89 lat temu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpił krach, który przeszedł do historii jako „czarny czwartek”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

89 lat temu, 24 października 1929 roku, na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nastąpił krach, który przeszedł do historii jako „czarny czwartek”. Tego dnia rozpoczął się największy w historii, światowy kryzys finansowy. Akcje wielu przedsiębiorstw, w tym również stabilnych spadły do zera. Zaczęły się masowe bankructwa firm i inwestorów indywidualnych, banków. Gwałtownie wzrastało bezrobocie i ubóstwo zwykłych ludzi. Załamanie gospodarcze rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych, ale szybko objęło niemal cały świat i trwało do 1933-go, a w Polsce do 1935 roku.

Jedynym krajem, który nie został wprost dotknięty jego skutkami był ZSRR, co przyczyniło się do umocnienia wpływów komunizmu w Europie Zachodniej. Wielki kryzys z początku lat 30 -tych pośrednio wpłynął na radykalizację nastrojów i rozwój ruchu nazistowskiego w Niemczech.

Zapowiedź kryzysu w Stanach Zjednoczonych pojawiała się już pod koniec 1928 roku, kiedy narastały zapasy niesprzedanych produktów przemysłowych i żywności, natomiast systematycznie spadało zatrudnienie i popyt na wyprodukowane wcześniej towary. Realnych problemów w gospodarce początkowo nie było widać w notowaniach giełdowych. Akcje firm osiągały coraz wyższe ceny, powstawało też wiele tworów fikcyjnych, które wystawiały swoje akcje na giełdzie, kreując wzrost notowań papierów bez pokrycia. Niektórzy inwestorzy zapożyczali się, w nadziei przyszłych zysków, a banki chętnie udzielały słabo zabezpieczonych pożyczek. Nie słuchano ostrzeżeń tych ekonomistów, którzy przestrzegali przed skutkami „bańki giełdowej”.

3 września 1929 roku notowania giełdowe osiągnęły szczyty – ale już październiku ceny akcji stały się niestabilne, część inwestorów zaczęła wówczas wyprzedawać. 23 października, wielkim wysiłkiem banków powstrzymano gwałtowaną wyprzedaż akcji, ale następnego dnia środki zaradcze już nie zadziałały. W dniu krachu inwestorzy w panice pozbywali się udziałów nawet w stabilnych firmach.
W krótkim czasie okazało się, że akcje, które zostały w rękach posiadaczy nie mają prawie żadnej wartości. Wielu inwestorów straciło dorobek swojego życia. Skutkiem były bankructwa, wzrost liczby samobójstw wśród graczy i postępująca nędza wśród pracowników upadających firm. Bezrobocie sięgnęło blisko 30 procent, a tym, którzy utrzymali pracę zmniejszano wynagrodzenia.

IAR

fot. Tłum po upadku banku w Nowym Jorku w 1931 roku fot. Wikimedia Commons

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520