HomePILNE

80. rocznica wybuchu II wojny światowej: W zagranicznych gazetach ukazują się teksty o polskiej historii

80. rocznica wybuchu II wojny światowej: W zagranicznych gazetach ukazują się teksty o polskiej historii

W ośmiu opiniotwórczych gazetach, wydawanych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Belgii i Hiszpanii, ukazują się w ten weekend teksty o najnowszej historii Polski w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. 

Wśród autorów są między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Prezydent pisze między innymi o tym, że 1 września 1939 roku rozpoczął się najtragiczniejszy rozdział historii ludzkości. Andrzej Duda nawiązuje do rozpoczynającego wojnę ataku na Wieluń, który “dał początek wojnie totalnej, w której podeptano wszelkie normy moralne i prawne, w której całkowite zniszczenie zasobów przeciwnika oraz masową eksterminację ludności cywilnej zastosowano na niespotykaną wcześniej skalę”. Andrzej Duda podkreśla też, że Polacy uczestniczyli w walce z Niemcami od norweskiego Narviku po libijski Tobruk i od Monte Cassino we Włoszech aż po zwycięską bitwę o Berlin. Z kolei premier Mateusz Morawiecki pisze o roku rozpoczęcia wojny jako o “długim, polskim 1939 roku”.
Globalny projekt promocji polskiej historii “Opowiadamy Polskę światu. 1939-2019” został przygotowany przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Polską Fundacją Narodową.
Czytelnicy za granicą z reprintów okładek z 1939 roku mogą dowiedzieć się, jak prasa informowała 80 lat temu o ataku Niemiec na Polskę. Mogą też przeczytać teksty polskich i zagranicznych intelektualistów, historyków i polityków, wyjaśniające co stało się 1 września 1939 roku, a także, co działo się w Polsce w ciągu tych 80 lat.
W ten weekend teksty o Polsce i wybuchu II wojny światowej będzie można przeczytać w: “Washington Post”, “Chicago Tribune”, “Le Figaro”, “Die Welt”, “L’Opinion”, “El Mundo”, “Le Soir” i “Sunday Express”. Poza tekstami autorstwa polskiego prezydenta i premiera, w tekstach światowych gazet brytyjscy, włoscy, francuscy i niemieccy intelektualiści piszą między innymi o tym, że Polska została 80 lat temu zdradzona. Konsultantem historycznym projektu był profesor Wojciech Roszkowski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wcześniejsze/jjCOMMENTS