HomePILNE

80. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Rzecznik rządu: Trzeba dbać o zachowanie prawdy historycznej

80. rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Rzecznik rządu: Trzeba dbać o zachowanie prawdy historycznej

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że w programie Prawa i Sprawiedliwości znalazł się zapis o obowiązku zwalczania przejawów antypolonizmu i fałszowania historii, zwłaszcza dotyczącej drugiej wojny światowej.

W “Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki Piotr Mueller nawiązał do 80. rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Podkreślił, że także w kontekście tego wydarzenia trzeba dbać o zachowanie prawdy historycznej. Rzecznik rządu odniósł się do wypowiedzi byłego szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Iwanowa, który oświadczył, iż “twierdzenia, że ZSRR jesienią 1939 roku okupował Polskę, są niezgodne z faktami historycznymi”.

“To jest przerażające, bo to są cytaty z czasów końcówki lat 30. oraz lat 40., z propagandy radzieckiej, która mówiła, że ZSRR przyszedł Polsce z bratnią pomocą. Wiemy, co się wydarzyło w Polsce, wiemy że był sojusz dwóch mocarstw, które napadły na nasz kraj i na inne kraje. Trzeba o tym odważnie, wprost mówić” – zaznaczył gość Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Piotr Mueller dodał, że tematy dotyczące drugiej wojny światowej trzeba podnosić na arenie międzynarodowej. “Zafałszowanie historii w imię udawanych, poprawnych relacji to bardzo zła polityka” – stwierdził rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pr1/hm/jj

COMMENTS