2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

80 lat temu sowieci wywieźli około 140 tysięcy Polaków na Syberię. „Na kolejnych stacjach wyrzucano z wagonów zwłoki ludzkie”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Historyk Instytutu Pileckiego doktor Jerzy Rohoziński przypomina, że pierwsza masowa deportacja Polaków w głąb Związku Sowieckiego była uderzeniem w najważniejszą część społeczeństwa polskiego na Kresach. 80 lat temu w nocy z 9 na 10-ty lutego 1940 roku sowieci, którzy od 17 września 1939 roku okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej, wywieźli około 140 tysięcy osób.
Doktor Jerzy Rohoziński w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomina, że funkcjonariusze NKWD uderzyli w fundamenty państwa polskiego na Kresach. Wywiezieni zostali policjanci i leśnicy z rodzinami, a także osadnicy, czyli – tłumaczy historyk – „uderzono w te grupy zawodowe, które reprezentowały na Kresach państwo polskie i jego instytucje”.
Historyk przypomina, że los deportowanych od momentu aresztowania był tragiczny, a początkiem dramatów była podróż w makabrycznych warunkach. W lutym 1940 roku była niezwykle mroźna zima, ludzie więc przede wszystkim marzli w wagonach towarowych. Historyk wyjaśnia, że na kolejnych stacjach wyrzucano z wagonów zwłoki ludzkie, dlatego, że osoby słabsze, dzieci, osoby starsze nie wytrzymywały warunków transportu. Naukowiec dodaje, że ci, którzy dojechali na miejsce, wychodzili mocno straumatyzowani, ponieważ widzieli, jak umierali ich bliscy w wagonie, byli zszokowani, ponieważ nie wiedzieli, gdzie dotarli.
Doktor Rohoziński przypomina, że Polacy deportowani na Syberię byli skazani na katorżniczą, wycieńczającą pracę w niezwykle trudnych warunkach, w potężnym mrozie, który dla wielu był zabójczy. Poza tym, deportowani musieli między innymi pracować przy wyrębie lasu – niezwykle wyczerpującym fizycznie zajęciu, co przy bardzo skromnych porcjach żywnościowych powodowało skrajne wyczerpanie.
Instytut Pileckiego udostępnił wspomnienia deportowanych na Syberię w lutym 1940 roku. W bazie internetowej Zapisy Terroru oraz na kanale YouTube Świadkowie Epoki można znaleźć 268 wspomnień i relacji osób, które doświadczyły sowieckich represji.
Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej w sumie sowieci w czterech masowych deportacjach wywieźli w głąb Związku Sowieckiego około 320 – 330 tysięcy Polaków. Prawdopodobnie co trzeci deportowany nie przeżył zesłania.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520