13.3 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

80 lat kończy Emilia Krakowska, popularna aktorka filmowa i teatralna. Życzymy zdrówka!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Emilia Krakowska, popularna aktorka filmowa i teatralna, kończy dziś (20 lutego) 80 lat. Widzowie zapamiętali ją z roli Jagny w ekranizacji „Chłopów” z powieści Władysława Reymonta w reżyserii Jana Rybkowskiego.

Artystka wystąpiła w kilkudziesięciu filmach, między innymi „Ziemia obiecana”, „Wesele” i „Brzezina” Andrzeja Wajdy oraz w wielu popularnych serialach – „Na dobre i na złe”, „Dom”, „Ojciec Mateusz” czy „Barwy szczęścia”. Grała w teatrach warszawskich: Powszechnym, Narodowym, Współczesnym i Rozmaitości, a także we Wrocławskim Teatrze Komedia i Teatrze Nowym w Słupsku. Ostatnio występuje na scenie stołecznego Och-Teatru.

Współpraca Emilii Krakowskiej z Andrzejem Wajdą zaowocowała też rolą Wandy w znanym obrazie „Bez znieczulenia” z 1978 roku, zaliczanym do tzw. kina moralnego niepokoju. Aktorka grała w komediach, jak „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei i „Jak to się robi” Andrzeja Kondratiuka oraz filmach dla dzieci i młodzieży – „Zielone lata” i „Okrągły tydzień”. Występowała również w produkcjach wojennych – „W te dni przedwiosenne” Andrzeja Konica, „Godzina W” Janusza Morgensterna, czy „Wedle wyroków twoich” Jerzego Hoffmana.

Kreacja Jagny w „Chłopach” przyniosła aktorce między innymi Nagrodę Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji i wyróżnienie podczas Łódzkiej Wiosny Artystycznej. W 2005 roku podczas X Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach Emilia Krakowska odcisnęła dłoń na Promenadzie Gwiazd.

W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Solskiej, przyznaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej. Trzy lata później, na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego „Quest Europe” w Zielonej Górze, odebrała Nagrodę „Wielki Ukłon” za całokształt twórczości.

Emilia Krakowska urodziła się 20 lutego 1940 roku, w Poznaniu. W 1963 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała rok później epizodycznymi występami w „Nieznanym” Witolda Lesiewicza i w „Pingwinie” Jerzego Stefana Stawińskiego. Pierwsze większe kreacje stworzyła u Jerzego Ziarnika w „Wycieczce w nieznane” w 1967 roku oraz u Wojciecha Solarza w filmie „Molo”.

W ciągu kilkudziesięciu lat aktorskiej kariery zapisała się też rolami w obrazach: „Niedzielne igraszki” Roberta Glińskiego, „Za co?”, Jerzego Kawalerowicza, czy komediach „E=mc²” oraz „Ciało”. Użyczyła również głosu babci Ruby w filmie „Hannah Montana” z 2009 roku.

W latach 80. Emilia Krakowska należała do Narodowej Rady Kultury. Nie uczestniczyła w aktorskim bojkocie scen, po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520