HomeCiekawostki

8 milionów domów za darmo? Japoński rząd rozdaje opuszczone domy

8 milionów domów za darmo? Japoński rząd rozdaje opuszczone domy

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, żeby zamieszkać w Japonii to świetna okazja. Aż 8 milionów opuszczonych domów czeka na nowych właścicieli.

Szacuje się, że w Japonii jest opuszczonych aż 8 milionów domów. Rząd chce rozpocząć program, który pomoże zmniejszyć tą liczbę. Najwięcej opuszczonych domów znajduje się u wschodniego wybrzeża Azji. Każdy kto weźmie udział w programie, będzie mógł nabyć nowy dom po bardzo niskiej cenie bądź otrzyma go zupełnie za damo. To nie koniec niespodzianek przygotowanych przez rząd. Oprócz darmowych domów możliwe jest dofinansowanie do remontu pustych posiadłości, których stan nie pozwala na zamieszkanie.

 

Głównym powodem tak dużej liczby opuszczonych domów są katastrofy naturalne oraz starzejące się społeczeństwo. Japończycy wierzą, że mieszkanie w domach, w których zmarł poprzedni właściciel przynosi pecha. Dlatego niewielu decyduje się na zakup takiego domu.

 

 

Analitycy Instytutu Badawczego Nomura przekonują też, że do 2033 roku liczba niezamieszkałych domów w Japonii wzrośnie do 21 milionów. To prawie jedna trzecia domów wszystkich mieszkańców kraju. – czytamy na portalu noizz.pl – Do momentu, w którym nic się nie zmieni, będziemy musieli rozważyć zakaz budowy nowych domów. Taka decyzja może mieć zły wpływ na sytuację ekonomiczną kraju – komentuje Wataru Sakakibara z Instytutu Badawczego Nomura.

 

COMMENTS