HomePILNE

8 miliardów dolarów jest gotowy zapłacić niemiecki Bayer amerykańskim użytkownikom chwastobójczego środka Roundup

8 miliardów dolarów jest gotowy zapłacić niemiecki Bayer amerykańskim użytkownikom chwastobójczego środka Roundup

Osiem miliardów dolarów jest gotowy zapłacić niemiecki koncern Bayer amerykańskim użytkownikom chwastobójczego środka Roundup. O zaproponowanej przez chemicznego potentata ugody z autorami 18 tysięcy pozwów dotarła agencja Bloomberg.

Składnikiem produkowanego przez firmę pestycydu jest związek chemiczny glisofat, jak się okazało – rakotwórczy. Jego producentem jest firma Monsanto, w ubiegłym roku przejęta przez niemiecki koncern. W maju kalifornijski sąd zasądził od niego dwa miliardy dolarów na rzecz małżeństwa rolników, u których wykryto chłoniaka nieziarniczego. W ciągu trzech miesięcy liczba pozwów w amerykańskich sądach przeciwko koncernowi skoczyła o kilka tysięcy.

Tymczasem od niemieckiego giganta sądy już w ubiegłym roku zasądziły setki milionów dolarów.na rzecz poszkodowanych.

W związku z masowymi pozwami firma Bayer utraciła w ciągu roku około 30 miliardów dolarów swojej wartości rynkowej. Po ujawnieniu informacji o ewentualnej ugodzie akcje firmy Bayer na giełdzie we Frankfurcie wzrosły dzisiaj o 11 procent.

Niemiecki producent środka chwastobójczego jednocześnie zapewnia, że stosowane w nim składniki są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Informacyjna Agencja Radiowa(AIR)/Reuter/Bloomberg/wcześ./Pilecki/mt

COMMENTS