79. rocznica wybuchu II wojny światowej [PODSUMOWANIE OBCHODÓW]

79. rocznica wybuchu II wojny światowej [PODSUMOWANIE OBCHODÓW]

W wielu polskich miastach odbywają się dziś obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach w Tczewie oraz w Lesie Szpęgawskim. Premier Mateusz Morawiecki oddał cześć obrońcom Westerplatte.
Uroczystość w Tczewie rozpoczęła się o 4.34 – to właśnie o tej porze 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali stanowiska polskich żołnierzy broniących mostów tczewskich. W pierwszych godzinach walk z rąk Niemców zginęli celnicy w Kałdowie a następnie kolejarze z Szymakowa, którzy zablokowali niemiecki pociąg z żołnierzami, który miał przekroczyć granicę Polski.
Prezydent Duda powiedział, że daty 1 i 17 września 1939 roku przypominają o kolejnym rozdarciu Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i stracie ojczyzny na kolejne sześć lat.
Andrzej Duda mówił, że nie może więcej dojść do rozdarcia Rzeczpospolitej. “Zaklinam nas wszystkich, ale przede wszystkim młode pokolenie, by taką politykę prowadzić, by tak prowadzić polskie sprawy i tak nimi zarządzać, aby nigdy więcej zagrożenie nie spłynęło na naszą Rzeczpospolitą” – podkreślał prezydent. Po to – jak zaznaczał – żeby Polacy odzyskanie niepodległości w 1918 roku mogli świętować przez kolejne 100, 200 i więcej lat.
Prezydent podkreślał, że trzeba naprawić wszystko to, co zostało zniszczone w czasie wojny i w okresie komunizmu. Dodawał, że rządzący muszą budować potencjał i bezpieczeństwo Polski z odpowiedzialnością za sprawy kraju i Europę. Andrzej Duda podkreślał, że Europa musi być zjednoczona, a państwa powinny darzyć się wzajemnym szacunkiem i wspólnie dążyć do pokoju i budowy “jak najlepszych relacji”.
W Lesie Szpęgawskim (województwo pomorskie) prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty na zbiorowych grobach około siedmiu tysięcy ofiar rozstrzelanych przez Niemców pomiędzy wrześniem 1939 a styczniem 1940 roku na Kociewiu. Podczas krótkiej uroczystości modlono się w intencji ofiar, a potem Andrzej Duda spotkał się z okolicznymi mieszkańcami. Na zakończenie uroczystości odegrano na trąbce pieśń “Śpij kolego”.
Na Westerplatte dźwiękiem syren o godzinie 4.45 rozpoczęły się obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku, niemiecki pancernik Schleswig-Holstein zaatakował polską placówkę na półwyspie. W obchodach wziął udział premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz członkowie rządu.
Szef rządu mówił, że żołnierze z Westerplatte bronili niepodległości przed “barbarzyńskimi” armiami, które napierały z każdych stron. Dodawał, że żołnierze oraz polskie społeczeństwo zmieniali losy świata i bronili wolnego świata przed wrogami.
Premier mówił, że w historii Polski są dni, kiedy powinniśmy być razem, zjednoczeni. Podkreślił, że takim dniem jest 11 listopada – rocznica stulecia odzyskania niepodległości. “Dlatego w ten dzień, wielki dzień dla naszego narodu polskiego, dla całej Rzeczypospolitej bądźmy razem, pójdźmy razem w marszu, jednym marszu niepodległości” – apelował premier. Przekonywał, że ci, którzy zginęli w pierwszych dniach II wojny światowej w obronie Polski, wiedzieli, że nie ma cenniejszej rzeczy dla całego narodu niż niepodległość. “Dlatego spełnijmy ich marzenie o tym, byśmy byli zjednoczeni w najważniejszych dniach” – powiedział Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki dodawał, że Westerplatte jest miejscem symbolicznym. “Trudno o bardziej polskie miejsce” – powiedział szef rządu. W trakcie uroczystości na Westerplatte odmówiono modlitwę międzywyznaniową, odczytano uroczysty apel pamięci a także oddano salwę honorową.
Atak III Rzeszy na Rzeczpospolitą nastąpił o świcie 1 września 1939 roku, bez formalnego wypowiedzenia wojny. Datę tę uznaje się oficjalnie za początek II wojny światowej.

Informacyjna Agencja Radiowa/wczesn./Wj/łpCOMMENTS

WORDPRESS: 0