HomeŚwiat

786 ofiar koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie w ciągu doby. Jaki stan premiera?

786 ofiar koronawirusa w Zjednoczonym Królestwie w ciągu doby. Jaki stan premiera?

786 ludzi straciło życie z powodu koronawirusa na Wyspach Brytyjskich w ciągu ostatniej doby. W sumie liczba ofiar w Zjednoczonym Królestwie wynosi 6159. Dziś rano liczba wszystkich wykonanych testów wynosiła niemal 266 694, z czego 55 242 dało wynik pozytywny.

Dane zgonów obejmują 24 godziny rozpoczynające się o godzinie 17.00 w niedzielę.

 

*

Stan premiera Borisa Johnsona jest stabilny, a premier oddycha samodzielnie – poinformował jego rzecznik. Co więcej, u szefa rządu nie stwierdzono zapalenia płuc. Downing Street informuje, że w terapii została zastosowana standardowa procedura natleniania, co oznacza, że Boris Johnson nie musiał korzystać ze specjalistycznego sprzętu na oddziale. Przedtem otrzymał wspomaganie tlenowe, ale jak informuje The Times, w zdecydowanie mniejszej dawce, niż ta, którą zwykle przyjmują pacjenci transportowani na oddział intensywnej terapii.

Downing Street określiło wcześniej przeniesienie premiera na intensywną terapie mianem “środków ostrożności”. “Niewykluczone, że ponieważ mamy tu do czynienia z premierem, stosuje się tu większe środki ostrożności. Gdyby królowa zachorowała, lekarzy byliby uważniejsi, niż gdybym zachorował ja. W tym sensie celem nr 1 może tu być po prostu dokładniejszy monitoring, możliwy właśnie na intensywnej terapii” – mówi Polskiemu Radiu profesor Ian Donald, z Instytutu Badań nad Zdrowiem Populacji na Uniwersytecie w Liverpoolu. Boris Johnson otrzymał list ze słowami wsparcia i życzeniami zdrowia od królowej Elżbiety II. Skierowane są również do partnerki premiera, która jest w ciąży. Życzenia złożył też książę William. “Boris, wracaj szybko do zdrowia” – powiedziała podczas konferencji Nicola Sturgeon, szefowa regionalnego rządu Szkocji, na co dzień pozostająca z konserwatywnym politykiem w politycznym sporze. “Rzeczy, które dzielą nas w normalnych czasach, teraz wydają się o wiele mniej istotne. Dziś wszyscy jesteśmy po prostu ludźmi zjednoczonymi w walce z wirusem. Premier, oprócz tego, że przewodzi działaniom rządu, prowadzi swoją prywatną walkę” – podkreśliła pierwsza minister Nicola Sturgeon.

Obowiązki premiera przejął teraz szef dyplomacji, Dominic Raab. W historii Wysp taka sytuacja jest bez precedensu. Ostatnim razem w 2003 roku, do szpitala trafił premier Tony Blair. Pobyt trwał jednak tylko dwie doby. Ówczesny lider Labourzystów miał problemy z sercem. W poszukiwaniu wcześniejszej tego typu sytuacji trzeba się cofnąć aż do roku 1983 i początku drugiej kadencji Margaret Thatcher. “Żelazna Dama” przeszła wtedy ośmiogodzinną operację oka.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/ w sk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/ w sk

COMMENTS