Dziś mija 77. rocznica napaści Związku Radzieckiego na walczącą z Niemcami Polskę.
17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na terytorium naszego kraju. Uderzenie było poprzedzone zawarciem paktu Ribbentrop-Mołotow – między hitlerowskimi Niemcami i Rosją. Sowieci rozpoczęli masowe represje wobec polskiej ludności. Deportowali Polaków w głąb Związku Radzieckiego, aresztowali i mordowali jeńców.
Maria Okońska, córka pułkownika Karola Hauke, zamordowanego w Charkowie zachowała kartkę z ostatnią wiadomością o ojcu. To pocztówka ze szpitala w Kijowie, podpisana: „Koledzy”. Na pocztówce napisano, że zupełnie zdrowy Hauke był z nimi, został wypisany i wyjechał.
W przeddzień 77. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w Muzeum Katyńskim w Warszawie krewni ofiar katyńskich wspominali swoich straconych ojców i bliskich.
Armia Czerwona zaatakowała Polskę 17 września 1939 roku przekraczając cały odcinek wschodniej granicy naszego kraju. Zbrodnie dokonane na Polakach przez Sowietów w czasie II wojny światowej nie zostały dotąd osądzone.
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie w Warszawie.
O 17.00 przy pomniku odbędą się uroczystości, w których uczestniczyć będą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, harcerze i kombatanci.
IAR/Ewa Tylus/dabr