7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

76. rocznica Rzezi Woli – wspomnienie świadka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Między 5 a 7 sierpnia 1944 roku na warszawskiej Woli Niemcy dokonali zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Była to zemsta za Powstanie Warszawskie.

W miejscach kaźni, masowych mordów i rozstrzeliwań odbędą się dziś uroczystości. Ich zwieńczeniem będzie Marsz Pamięci. Pochód rozpocznie się o 19.00 przy Skwerze Pamięci i przejdzie w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli.


Świadek wydarzeń z 1944 roku ksiądz Stanisław Maciej Kicman wspomina czas, kiedy Niemcy wypędzili go z domu razem z mamą i babcią i podpalili budynek. Okupanci zaprowadzili ich pod kościół świętego Wojciecha przy ulicy Wolskiej. Ksiądz Kicman zobaczył wówczas szpaler Niemców, którzy rozdzielali kobiety z dziećmi od mężczyzn, a za nimi szpaler ciał rozstrzelanych. Niemcy czekali na rozkaz egzekucji. „Trzy godziny tak czekaliśmy. Co nas czeka – wiadomo, śmierć” – wspomina.

Jak mówi ksiądz Stanisław Kicman, jego mama ze strachu zapomniała słów modlitwy i w koło powtarzała mu do ucha słowa „Zdrowaś Mario”. Kapłan dodaje, że myślał, iż zostanie rozstrzelany. „Mama przytuliła mnie do siebie i powiedziała »zamknij oczy, nie będzie bolało«” – mówi ksiądz Kicman.

Egzekucji jednak nie wykonano i zaprowadzono ich do kościoła na całą noc. „Makabryczna noc. Wchodziło się do kościoła przez fekalia, bo w kruchcie zrobiono latrynę. Na ołtarzu operował chirurg, żołdacy poprzebierani w ornaty, pili alkohol ze świętych kielichów, wyciągali młode dziewczyny, słychać było krzyki, strzały. Taka noc piekielna” – opowiada ksiądz Kicman.

8 sierpnia Niemcy wysyłali transporty z ludnością do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do obozów pracy. Jak mówi ksiądz Kicman, po trzech dniach przetransportowano ich do obozu koncentracyjnego w Sachsenchausen, gdzie oddzielono kobiety z dziećmi i przewieziono je do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Stamtąd Stanisław Kicman z mamą i babcią trafili do obozu pracy Hameln pod Hanowerem, gdzie doczekali wyzwolenia.

 

 

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Jędrzejczyk/w hm

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520