21.7 C
Chicago
piątek, 14 czerwca, 2024

74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz: Polska oddała hołd Ofiarom Zagłady

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska oddała hołd Ofiarom Zagłady. 27 stycznia 1945 wojska sowieckie wyzwoliły niemiecki, nazistowski obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, kończąc piekło tych, którzy przeżyli uwięzienie. Od 2005 roku w tym dniu na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w uroczystościach rocznicowych w Auschwitz-Birkenau, w przemówieniu zapewnił, że dla Państwa polskiego prawda o tamtych czasach ma szczególne znaczenie, ponieważ pozwala zachować pamięć o strasznej, okrutnej śmierci, która dotknęła więzionych w Auschwitz-Birkenau i w innych niemieckich obozach zagłady. „Państwo polskie stoi na straży prawdy, która w żaden sposób nie może być relatywizowana. Chcę złożyć tutaj obietnicę pełnej prawdy o tamtych czasach. Musimy pełnej i całkowitej prawdzie patrzeć prosto w oczy” – powiedział premier.
Mateusz Morawiecki podkreślił niemiecką odpowiedzialność za Zagładę. „Tej Zagłady, która szła wtedy, nie zrobili żadni naziści, tylko zrobiły ją Niemcy hitlerowskie” – mówił Mateusz Morawiecki. Dodał, że „Niemcy hitlerowskie karmiły się ideologią faszystowską, którą potem, też do dzisiaj, wszyscy historycy tak określają”. Jak mówił szef rządu, „całe zło wzięło się z tego państwa i o tym nie wolno zapominać, bo inaczej następuje relatywizacja zła”.
Premier Mateusz Morawiecki przypomniał także, że – jak ujął – „z rozkazu Niemiec hitlerowskich” na Zagładę zostali skazani prócz Żydów, także Polacy. „Wyliczono nawet dokładnie w Generalplan Ost, że obejmie ona 85 procent ludności. Pozostałe 15 procent ludności miało zostać zamienione na niewolniczą siłę roboczą” – podkreślił szef rządu.
Ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari, zaapelowała o pamięć o ofiarach. Podkreśliła, że zagłada Żydów była zaplanowana z przerażającą precyzją i realizowana przy użyciu wszelkich dostępnych metod. Jak mówiła, Oświęcim został wybrany na miejsce fabryki śmierci ze względu na istnienie tu wcześniej kolejowej infrastruktury. „W zbrodniach XX wieku, wagon towarowy pełen ludzi, stał się symbolem okropnych zbrodni przeciwko ludzkości” – powiedziała Anna Azari.
Ambasador Izraela zaapelowała też o to, by zachować wszystkie świadectwa zagłady. „Wierze, że jesteśmy winni pamięć każdemu kto tu dojechał lub zmarł w podróży. Powinniśmy także opisać te najlepsze i te najlepsze oblicza świadków tamtych wydarzeń” – powiedziała izraelska ambasador.

Główne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o 12.30 w budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Wcześniej byli więźniowie, duchowieństwo oraz dyrekcja Muzeum złożyli wieńce i zapalili znicze pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 byłego obozu Auschwitz I.
Byli więźniowie mówili, że rocznica wyzwolenia jest dla nich wyjątkowym dniem. Nie kryli wzruszenia i niechętnie wspominali o wydarzeniach, jakich byli świadkami w obozie. Leon Weintraub przestrzegał przed powielaniem ideologii nazistowskiej współcześnie. Tłumaczył, że „ta ideologia, pod znakiem złamanego krzyża mordowała tych, których uważali za podludzi. Przyznawanie się dzisiaj do nazizmu, to bezsprzecznie określanie się jako mordercę i ludobójcę” – mówił były więzień.
Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, który przewodniczył Mszy św. sprawowanej w Centrum Dialogu i Modlitwy, podkreślał w homilii znaczenie wolności w życiu człowieka i zwracał uwagę na współczesne dla niej zagrożenia. Hierarcha zwracał uwagę, że chrześcijaństwo – wbrew współczesnym kłamliwym opiniom i zarzutom – nie tylko nie jest przeciwko ludzkiej wolności, lecz stoi na jej straży i broni jej za wszelką cenę. Zdaniem duchownego współcześnie istnieje wiele fałszywych wizji i modeli wolności. „Próbuje się ludzi przekonać, że wolność jest nieograniczona, że oznacza zupełną dowolność, że jest przyzwalaniem na wszystko. Tak często zapominamy o tym, że wolność jest darem utracalnym, że wolności nie ma się na zawsze, że w imię źle pojętej i przeżywanej wolności bardzo łatwo można popaść w niewolę” – powiedział biskup Piotr Greger.

W 74. rocznicę oswobodzenia więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau uroczystości zorganizowano także przy warszawskim Pomniku Bohaterów Getta. W obchodach i wspólnej modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy. Wspólnie także złożono wieńce przed pomnikiem.
Organizatorka i dyrektor Fundacji Shalom, Gołda Tencer podkreśliła w przemówieniu, że najważniejsza jest pamięć o ofiarach Holokaustu. „Nie ma naszej zgody na język nienawiści, na dzielenie ludzi, na zło, na śmierć niewinnych ludzi. Jeśli coś może zwyciężyć zło, to jest to pamięć i dobro” – mówiła Gołda Tencer.
Natomiast wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska wskazała konieczność zachowania pamięci o wszystkich, którzy wtedy zginęli. Przypomniała słowa jednego z przywódców w Getcie Warszawskim, Marka Edelmana: „obojętność jest tym samym, co morderstwo”.

W samym obozie Auschwitz-Birkenau hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, 90 procent ofiar stanowili Żydzi. W czasie II wojny światowej Niemcy wspierani w różnym stopniu przez państwa sojusznicze wymordowali łącznie około 6 milionów europejskich Żydów.
Dla uczczenia ich pamięci Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 27 stycznia – datę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau – Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn//jl/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520