3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

74 rocznica likwidacji krakowskiego getta

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mija 74 rocznica likwidacji krakowskiego getta. Aby upamiętnić ofiary holocaustu, ulicami miasta przeszedł Marsz Pamięci. Uczestnicy wyruszyli z placu Bohaterów Getta na krakowskim Podgórzu – to ten sam plac, na którym w 1943 roku hitlerowcy urządzili selekcję.

Mieszkańcy Krakowa i goście z Izraela przemaszerowali trasą, którą pokonali Żydzi prowadzeni do obozu w Płaszowie. Na terenie dawnego obozu odmówiono kadisz, czyli modlitwę za zmarłych. Przy tablicy upamiętniającej zamordowanych złożono kwiaty i – zgodnie z żydowską tradycją – kamienie. Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz mówił, że dzisiejszy marsz to podtrzymanie pamięci o ofiarach holocaustu: „Ci, którzy zginęli będą żyć, dopóki żyjący o nich będą pamiętać” – mówił. Tadeusz Jakubowicz zaznaczył, że minęło już 74 lata od momentu kiedy ludzi z krakowskiego getta wprowadzono na plac, na którym obecnie znajdują się tablice. „Później już była tylko droga, która prowadziła w jednym kierunku, w kierunku już wcześniej przygotowanego obozu” – dodał.
W tym roku nieobecna była ambasador Izraela w Polsce, Anna Azari. Przesłała list, w którym napisała, ze – choć od zakończenia II wojny światowej minęło wiele lat, to wciąż na drodze napotykamy przeszkody. „jedną z nich jest terror, który powoduje śmierć ze względu na przynależność rasową czy narodową. Musimy walczyć z wszelkimi przejawami rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu” – napisała Anna Azari.
„Rzeczpospolita była ziemią Polin, przez setki lat ziemią gościnną, domem polskich Żydów” – podkreślił biorący udział w marszu, prezydencki minister Wojciech Kolarski i jak powiedział, dzisiejszy marsz jest dowodem na „zwycięstwo pamięci”. Wojciech Kolarski dodał, że stworzenie getta w Krakowie było momentem, w którym hitlerowskie Niemcy przeniosły swoją machinę zagłady na tę ziemię, zmieniając jej historię i przynosząc śmierć.
Krakowskie getto było jednym z pięciu największych w Generalnym Gubernatorstwie. Do ostatecznej likwidacji getta hitlerowcy przystąpili w marcu 1943 roku.

IAR/PR Kraków, Teresa Gut, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520