2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

74 lata temu wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

74 lata temu, 2 lutego 1943 roku, wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem. Bitwa toczona przez ponad pół roku pomiędzy hitlerowcami i armią radziecką była jedną z decydujących operacji strategicznych drugiej wojny światowej.

Przegrana Niemców w tej batalii zmusiła Hitlera do odwrotu, upadł także mit niezwyciężonego Wehrmachtu. Po kapitulacji do sowieckiej niewoli dostało się ponad 90 tysięcy żołnierzy niemieckich, w tym 22 generałów. Wśród nich był dowódca 6. Armii Polowej, feldmarszałek Friedrich von Paulus. Stał się on pierwszym niemieckim feldmarszałkiem, który podczas II wojny światowej skapitulował i dał się wziąć do niewoli.
Przyjmuje się, że bitwa o Stalingrad, obecny Wołgograd, rozpoczęła się 23 sierpnia 1942 roku. Tego dnia niemieckie bombowce zamieniły miasto w ruinę. Zdobycie Stalingradu otwierało Niemcom drogę na Kaukaz i dawało dostęp do bogatych złóż strategicznych surowców naturalnych, przede wszystkim ropy naftowej, niezbędnej dla zabezpieczenia dalszych zbrojnych działań Wehrmachtu na Wschodzie.
Generalny szturm Stalingradu Niemcy przeprowadzili 13 września. Po kilku tygodniach krwawych walk ulicznych wojska Hitlera zaczęły zyskiwać przewagę, wówczas jednak ropoczęła się dobrze zorganizowana kontrofensywa sowiecka. Niemcy zostali otoczeni i zamknięci w tak zwanym kotle pod Stalingradem, odcięci od źródeł zaopatrzenia. W obliczu beznadziejnej sytuacji frontowej, silnego mrozu i głodu, wbrew rozkazom Hitlera, 31 stycznia 1943 roku generał Paulus podjął samowolnie decyzję o kapitulacji. Do godzin popołudniowych 2 lutego broniły się oddziały walczące w północnej części miasta, które nie otrzymały rozkazów o zakończeniu walk.
Dzień przed kapitulacją Paulus został awansowany przez Hitlera do stopnia feldmarszałka. Adolf Hitler liczył na to, że Paulus nie skapituluje i popełni samobójstwo, bowiem od 1871 roku żaden niemiecki feldmarszałek nie dał się żywcem wziąć do niewoli. W mniemaniu Hitlera, samobójstwo Paulusa stanowiłoby symbol nieustępliwości wojsk niemieckich. Ten jednak bezwarunkowo poddał się dowódcy 64. Armii – generałowi Szumiłowowi.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520