HomeCiekawostki

74 lata temu, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna w Europie

74 lata temu, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna w Europie

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomina, że 8 maja, dzień kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej nie jest Dniem Zwycięstwa dla Polski. 74 lata temu, 8 maja 1945 roku o godz. 23.01 czasu środkowo-europejskiego zakończyła się II wojna w Europie – największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości. W sumie trwała 6 lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych.

W Warszawie w południe odczytany zostanie Apel Poległych i złożone zostaną wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że ta uroczystość to hołd dla poległych, a 8 maja nie jest okazją do świętowania. “Ten dzień jest dla nas dniem gorzkim bo decyzją mocarstw weszliśmy po 45 roku w okres dominacji komunistycznej”. Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zostanie przypomniane, że dla Polski walka nie skończyła się w maju 1945 roku ale trwała przez wiele dekad do 1989 roku.

Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Polska poniosła ogromne straty w wyniku działań wojennych, co było konsekwencją tego, że” Polska i Polacy nigdy nie podjęli kolaboracji z Niemcami”. Około 6 milionów Polaków straciło życie, przestała istnieć Warszawa, przestało istnieć wiele miast, miasteczek i wsi, Niemcy wraz z Sowietami wymordowali też znaczną część polskich elit – przypomina Kasprzyk.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przypomina również, że choć Polska na 6 lat została wymazana z mapy świata, polscy żołnierze walczyli z Niemcami na wszystkich frontach II wojny światowej. “Polacy mając w sobie gen wolności wiedzieli, że muszą bić się nie tylko o wolność własnego państwa, ale muszę bić się też o wartości, które zostały wtedy podeptane przez najeźdźców, i które spowodowały utratę niepodległości wielu krajów”. Jan Józef Kasprzyk przypomina, że Polacy walczyli od pierwszego dnia wojny do 8 maja 1945 roku, na lądzie, morzu i w powietrzu, na całym świecie i w okupowanej Polsce, a Polska nigdy nie podpisała żadnego aktu kapitulacji.

Polska straciła ponad 6 milionów obywateli, w tym około 644 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Straty te ujęte procentowo w stosunku do liczby ludności, były największe na świecie. Pod naciskiem mocarstw Polska musiała również odstąpić Związkowi Radzieckiemu około 48 procent swojego terytorium, tracąc na wschodzie około 178 tysięcy kilometrów kwadratowych.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/kry

COMMENTS