HomeŚwiat

72. rocznica zdobycia Monte Cassino

72. rocznica zdobycia Monte Cassino

Na Polskim Wojskowym Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino we Włoszech odbędą się uroczystości z okazji 72. rocznicy zdobycia wzgórza i klasztoru Benedyktów przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, blisko 40 weteranów walk o Monte Cassino oraz przedstawiciele instytucji naukowych. Uroczystości rozpocznie (o 10.00) msza w intencji poległych.
Organizujący obchody, pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk wyjaśnia, że dzisiejsza uroczystość ma symboliczne znaczenie. Zwycięstwo na Monte Cassino udowodniło, że dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych, bo zdobycie Monte Cassino było zadaniem militarnie bardzo trudnym. Poza tym, podkreśla Jan Kasprzyk, polscy żołnierze pokazali, że chcą się bić o niepodległość i nie “czekali z bronią u nogi”.
Jan Kasprzyk przypomina, że bitwa o Monte Cassino był ważna z powodów strategicznych, ponieważ otworzyła wojskom alianckim drogę na Rzym. W tym kontekście, wyjaśnia Kasprzyk, była to jedna z najważniejszych bitew II wojny światowej.
Jednak cena, jaką przyszło zapłacić żołnierzom generała Władysława Andersa za zdobycie Monte Cassino, była bardzo wysoka, przypomina Jan Kasprzyk. W walkach o wzgórze i klasztor poległo ponad 920 żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych.
Po uroczystościach na Polskim Wojskowym Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino weterani 2 Korpusu Polskiego spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą, który wręczy awanse na wyższe stopnie oficerskie kilku uczestnikom walk o Monte Cassino.

TS/IAR Witold Banach/wkrz

COMMENTS