HomePOLSKAZachodniopomorskie

705 lat Darłowa

705 lat Darłowa

Już za tydzień ruszają oficjalne obchody jubileuszu 705-lecia Darłowa. Dla mieszkańców przygotowano koncerty, festyny i pokazy filmów.

Mieszkańcy Darłowa obchodzą w tym roku 705-lecie swojego miasta. Pod hasłem ,,Historia, tradycja, przywiązanie” przez 4 dni na wszystkich czeka moc atrakcji. – Tegoroczne wydarzenia urodzinowe zaplanowano w dniach 18-21 maja. Zaczynamy w czwartek festiwalem filmów krótkometrażowych oraz inauguracją projektu pod nazwą „Darłowo w czasach króla Eryka Pomorskiego” i inscenizacją jego koronacji na władcę Danii, Szwecji i Norwegii – zapowiada Magdalena Burduk z biura promocji miasta Darłowo. W programie uroczystości nie zabraknie festynów rodzinnych, bogatych w atrakcje dla najmłodszych.

Jak na majowy akcent przystało będzie też wspólne biesiadowanie i grillowanie. Jednak Dni Darłowa to także szereg atrakcji sportowych. Głównie z uwagi na bieg uliczny na dystansie 10 kilometrów ulicami Darłowa i Darłówka. Organizatorzy przygotowali także coś dla fanów historii. W ramach tegorocznej Nocy Muzeum, Darłowski Ośrodek Kultury zaprasza na otwarcie nowej wystawy połączonej z szeregiem wykładów tematycznych pod nazwą „Darłowo, którego już nie ma”. Wernisaż ma zostać połączony jednocześnie z inauguracją sezonu letniego 2017 w Muzeum Morskim Darłowo. Najbardziej podniosłym i uroczystym dla każdego mieszkańca wydarzeniem będzie specjalna akademia urodzinowa, która rozpocznie się w sobotę, 20 maja 2017 roku o godzinie 14:00 w kinie Bajka. Do Darłowa przyjadą specjalnie zaproszeni goście.

Będzie m.in. delegacja z partnerskiego, niemieckiego Gardelegen. Władze miasta zapowiadają, że będzie dużo muzyki, która sprawi, że każdy poczuje się przyjemnie. – Zapraszamy także na 67. Pociąg do Jazzu i koncert pod nazwą Kuba Wójcik’s Threak (piątek – 19 maja) oraz na ciąg koncertowy, który odbędzie się na Wyspie Łososiowej, 20 maja – dodaje Magdalena Burduk. Podczas koncertów zagrają: Rzepczyno, Zgagafari i Tomasz Karolak z zespołem Pączki w Tłuszczu. W tym roku gwiazdą muzyczną urodzin miasta królewskiego będzie Ewa Błaszczyk, której koncert zaplanowano na zakończenie obchodów 705 urodzin Darłowa , czyli w niedzielę, 21 maja 2017. Koncert założycielki, fundatorki i prezes Fundacji ,,Akogo?” rozpocznie się o godzinie 19:00 w Kościele Mariackim. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Wojciech Kulig (aip), Fot. Mat. promocyjne

COMMENTS