HomePOLSKAMazowieckie

700 tys. zł dziennie, ponad 21,5 miliona miesięcznie! Tyle kosztuje nas prawie pusty Szpital Narodowy

700 tys. zł dziennie, ponad 21,5 miliona miesięcznie! Tyle kosztuje nas prawie pusty Szpital Narodowy

Zasady funkcjonowania Szpitala Narodowego opracowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. I to ona wyliczyła szokująco wysokie stawki za pacjenta – 700 tys. zł dziennie, czyli ponad 21,5 mln zł na miesiąc.

 

Jak informuje ”Rzeczpospolita”, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowała dla rządu zasady funkcjonowania szpitala tymczasowego mieszczącego się na PGE Narodowym. I to ona wyliczyła wysokie stawki za pacjenta, który tam trafi. – Koszty 500-łóżkowego szpitala, w tym 50 łóżek oddziału intensywnej terapii mogą szokować – to ponad 21,5 mln zł na miesiąc (700 tys. zł dziennie) – czytamy w gazecie.

Okazuje się również, że koszty szpitala tymczasowego nie są pokrywane ze składek NFZ, ale bezpośrednio z budżetu państwa. Szpital na Stadionie Narodowym powstał, by odciążyć szpitale tradycyjne, jednak stołeczne placówki przestały kierować tam chorych, bo Szpital Narodowy ze względu na swoje zaporowe wymogi wobec pacjentów i tak ich nie przyjmuje. Na 285 łóżek w poniedziałek (23 listopada) przebywało tam zaledwie dwudziestu kilku chorych.


Szczegółowe wytyczne dla szpitali polowych zawiera dokument Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z początku listopada. Wynika z niego, że wydział taryfikacji przeanalizował formy funkcjonowania podobnych szpitali na świecie m.in. w Wuhanie, Francji, USA i Włoszech. Właśnie w Chinach – pisze ”Rz” – leczono przypadki o łagodnym przebiegu, ale już we Francji trafiali do nich najciężej chorzy. AOTMiT wybrała model chiński.

 

Martyna Konieczek aip

COMMENTS