18.4 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

69. Bal Związku Lekarzy Polskich w Chicago

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: (in. wł.) W sobotę 8 lutego, 2020 roku odbył się 69. Bal Związku Lekarzy Polskich w Palmer House, w centrum Wietrznego Miasta. Uczestniczyło w nim 330 zaproszonych gości z aglomeracji chicagowskiej, z kilku innych stanów USA, z Polski i innych krajów Europy.

Część dochodu z Balu Lekarzy jest przeznaczona na pomoc stypendialną dla studentów medycyny. Dr. Marek Rudnicki, prezes ZLP wręczył czek na $ 5,000 na schronisko dla bezdomnych Polaków „ANAWIM”.

W Balu Lekarzy uczestniczyło wiele znanych osób, min. Frank Spula, Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz pani Alicja Kukliński, Sekretarz Związku Narodowego Polskiego.

Tegoroczny Bal Lekarzy prowadzili Dr Josephine Długopolski -Gach i Dr. Peter Brukasz. Dr Marek Rudnicki jest obecnym Prezesem ZLP.

W czasie tegorcznego Balu Lekarzy wręczono honorowe członkowstwo kilku znakomitym lekarzom, którzy mają na swoim koncie wiele osiągnięć klinicznych, naukowych. Otrzymali je prof. Maciej Lesniak, z Northwestern University w Chicago; prof. Adam J. Dziki, z Łodzi; Dr Janusz Kasina, ze Sztokholmu, w Szwecji, Dr Anna M. Krawczynska-Pare, z Atlanty, w Georgii; prof. Irene Sarosiek, pracująca na Uniwersytecie Texas Tech University w El Paso, w Teksasie.

Znakomitą pracę wykonuje Junior Board, Młodzieżowy Zarząd ZLP, będący częścią organizacji ZLP. Młodzi profesjonaliści mają wiele błyskotliwych pomysłów. Wśród nich są młodzi lekarze, rezydenci, niektórzy wciąż studiują medycynę. Dr. Adam Studniarek pełnił do niedawna funkcje prezesa. Teraz nowym prezesem Junior Board został wybrany Dr. Damian Grybovsky.

Znakomitą oprawę artystyczną na Balu Lekarzy Polskich w Chicago zaprezentował zespół Golec uOrchestra oraz Zespół Pieśni i tańca „Polonia”.

Rozmawialiśmy z gośćmi Balu Lekarzy, którzy przyjechali z różnych stanów i byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w balu oraz ze spotkań z ciekawymi ludźmi.

W tegorocznym Balu Lekarzy uczestniczyła także delegacja z Małopolski, promująca region południowej Polski w Chicago na targach turystycznych i na różnych polonijnych wydarzeniach.

Dr Paul E. Pedersen, Prezes Illinois State Medical Society był także bardzo zadowolony z uczestnictwa w Balu Lekarzy. Napisał w liście do Dr. Marka Rudnickiego: „Ty i twoi koledzy jesteście wspaniałym przykładem tego, co profesja medyczna i Polonia amerykańska ma do zaoferowania poprzez stypendia dla studentów i doroczne wsparcie dla chicagowskich organizacji charytatywnych. Dziękujemy członkom PAMS za ich poświęcenie dla naszego zawodu. Oby wasza praca przynosila wciąż pozytywny wkład dla naszego środowiska i dla pacjentów„.

W piątek wieczorem odbyło się sympozjum naukowe lekarzy polskich zorganizowane w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprezentowane zostały sylwetki nowych honorowych członków Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Każdy z nich zaprezentował potem swoją drogę do sukcesu. W tym roku tematem przewodnim było mentorstwo, pomoc młodym lekarzom w odnalezieniu się w pracy klinicznej, działalności naukowej i społecznej, radzenie sobie z nadmiernym stresem, także wspieranie działalności lekarzy zarówno na wschodzie Europy, zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Pięknym podsumowaniem tematu  metorstwa były słowa podziękowania Dr. Moniki Halas, która dziękując Dr Kornelii Król, Dr Markowi Rudnickiemu i innym lekarzom, powiedziała, iż nie wyobraża sobie bycia w innym miejscu niż słuchanie wykładów doświadczonych lekarzy jak w czasie takiego sympozjum. Dodam, że Dr. Halas uczestniczy sama w prowadzeniu badań naukowych, w czasie studiów podyplomowych na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

Tekst i zdjęcia @ Andrzej Mikołajczyk

Ps. Dodam przy tej okazji, że ogromny wplyw na moją działalność dziennikarską, a także społeczną w USA wywarli  lekarze: Dr Walter Thompson, Dr John Duge, Dr. Richard Clark, Dr. Thomas Houston, były Dyrektor d.s. Medycyny Prewencyjnej w Amerykańskim Stowarzyszeniu Medycznym. Mogłem przez wiele lat wielokrotnie oglądać z bliska ich zaangażowanie dla pacjentów, ich gotowość do służby publicznej. Obdarzyli mnie wielkim zaufaniem, pomocą w programach radiowych, telewizyjnych, wykładach dla Polonii.  Dr Houston zaprosił mnie do współpracy przy organizacji światowej konferencji 11th WCTToH w Chicago, z udziałem kilku tysięcy lekarzy i specjalistów z dziedziny zdrowia publicznego z całego świata.  Dało mi to możliwość współpracy z wieloma amerykańskimi i niektórymi światowymi instytucjami zajmującymi się sprawami zdrowia. 

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520