HomeŚwiat

65 proc. Włochów popiera mający powstać rząd Ruchu 5 Gwiazd i Ligi

65 proc. Włochów popiera mający powstać rząd Ruchu 5 Gwiazd i Ligi

Z sondaży wynika, że 65 procent Włochów popiera mający powstać koalicyjny rząd antysystemowego Ruchu 5 Gwiazd i eurosceptycznej Ligi. Wczoraj prezydent Sergio Mattarella powierzył misję tworzenia rządu kandydatowi obu ugrupowań, bezpartyjnemu prof. Giuseppe Contemu.

Sondaże, oprócz sporego wsparcia dla mającego powstać rządu, pokazują, że w ciągu 80 dniu, które upłynęły od wyborów parlamentarnych, poparcie dla eurosceptycznej Ligi wzrosło o 8 procent i dziś na to ugrupowanie głosowałby co czwarty Włoch. Co więcej, trzy czwarte Włochów uważa, że nie dojdzie do konfliktu między nowym rządem a Unią Europejską. Oznacza to, że Włosi nie podzielają obaw wyrażonych przez komisarzy europejskich i włoską lewicę.

Wczoraj po otrzymaniu misji tworzenia rządu prof. Conte zapewnił, że stosunki Włoch z Unią i polityka zagraniczna nie ulegną zmianie. Media podkreślają, że na straży dobrych stosunków Włoch z Unią stoi prezydent Mattarella. Jak się oczekuje, jutro prof. Conte przedstawi mu skład swego rządu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/kano

COMMENTS