HomeŚwiat

61 % Holendrów przeciwko zacieśnieniu relacji Brukseli z Kijowem

61 % Holendrów przeciwko zacieśnieniu relacji Brukseli z Kijowem

Holenderski rząd zapowiedział , że ponownie rozważy ratyfikację unijno-ukraińskiej umowy stowarzyszeniowej.

To reakcja na środowe referendum, w którym 61 procent głosujących opowiedziało się przeciwko zacieśnieniu relacji Brukseli z Kijowem. Tak wynika z ostatecznych wyników głosowania. Frekwencja wyniosła 32 procent co oznacza, że referendum jest ważne.
Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników referendum, premier Holandii Mark Rutte powiedział, że jeśli frekwencja przekroczy 30 procent , a przeciwnicy umowy odniosą zdecydowane zwycięstwo, Holandia nie będzie mogła „tak po prostu” ratyfikować dokumentu. Konieczne będzie ponowne rozważenie tego kroku. Zignorowanie głosu obywateli – nawet jeśli miał on charakter jedynie konsultacyjny – mogłoby negatywnie wpłynąć na notowania rządu przed przyszłorocznymi wyborami.
Wynik referendum stawia holenderskie władze w niezręcznej sytuacji także na forum Unii Europejskiej, której pracami teraz kierują. Głosowanie od początku było uznawane za test podejścia Holendrów nie tyle do Ukrainy co do całej Wspólnoty. Eurosceptycy, którzy byli inicjatorami referendum uważają, że jego wyniki są „początkiem dyskusji o innej Unii Europejskiej”

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/NOS.nl/pp

COMMENTS