600 zł na krowę. Rząd przyjął projekt dotyczący wsparcia hodowców bydła i świń

600 zł na krowę. Rząd przyjął projekt dotyczący wsparcia hodowców bydła i świń

Dopłatę do hodowli trzody chlewnej i bydła zakłada projekt ustawy przyjęty na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Według propozycji wysuniętej przez resort rolnictwa dodatkowe środki trafią do hodowców, którzy poprawią warunki chowu tych zwierząt ponad wymagane minimum. Autorzy propozycji liczą, że wnioski w sprawie płatności będzie można składać od połowy marca.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że poprawa dobrostanu zwierząt jest kierunkiem oczekiwanym przez wiele środowisk, w tym konsumentów: “Chcemy dać rolnikom dodatkowe środki – w tym roku to około 50-ciu milionów euro. Szacujemy, że z tych środków może skorzystać 65 tysięcy gospodarstw. Szukaliśmy różnych wyróżników, na czym ma polegać ta poprawa dobrostanu. Postawiliśmy na rozgęszczenie tych zwierząt” – dodał.

Na największe środki – niemal 600 złotych rocznie od sztuki – będą mogli liczyć hodowcy bydła mlecznego. W związku z zagrożeniem wystąpienia wirusa ASF, rządzący proponują niższą stawkę do chowu świń – 301 złotych za lochę. Wnioski składać będzie można do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: “Śpieszymy się po to, by te rozwiązania weszły już w życie na początku składania kolejnych wniosków o unijne dopłaty. Wnioski także dla tych zwierząt będzie można składać elektronicznie i od 15 marca będzie można z tego skorzystać – podkreślił szef resortu.
Dopłata za zwiększenie przestrzeni do chowu zwierząt będzie przysługiwać za udostępnienie zwierzętom co najmniej 20 procent dodatkowej powierzchni w przeliczeniu na sztukę.

IAR / M. Fedusio/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0