HomePOLSKA

60 procent polskich budynków ma więcej niż 40 lat

60 procent polskich budynków ma więcej niż 40 lat

Polacy potrzebują nowych mieszkań, nie można jednak zapominać o renowacji już istniejących budynków. Uczestnicy dyskusji zorganizowanej podczas prezentacji raportu “Barometr zdrowych domów 2018” zgadzają się, że od jakości budynków zależy zdrowie osób, które w nich przebywają oraz jakość powietrza w miastach i na wsi.

Tomasz Gałązka z ministerstwa inwestycji i rozwoju podkreślił, że zostały przygotowane zachęty dla właścicieli budynków, którzy zdecydują się na termomodernizację. Od przyszłego roku zacznie obowiązywać ulga podatkowa obejmująca wydatki na termomodernizację budynków. Tomasz Gałązka dodał, że jednocześnie prowadzone są programy, których celem jest pomoc najuboższym.
Dyrektor inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact Kamil Wyszkowski pozytywnie ocenił rządowy program Czyste Powietrze, choć zaznaczył, że taki dokument powinien powstać wcześniej. Przypomniał, że w Polsce jest co najmniej 3 miliony 700 tysięcy domów zbudowanych z tak zwanych pustaków. Wskazał, że często są w nich zainstalowane niewydolne piece grzewcze, w których pali się “czym popadnie”.

Autorzy raportu wskazali, że prawie 60 procent polskich budynków ma więcej niż 40 lat. Zauważyli też, że w domach i innych budynkach spędzamy prawie 90 procent czasu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/as

COMMENTS