HomeŚwiat

6. rocznica zamachów w Oslo i na wyspie Utoya w Norwegii

6. rocznica zamachów w Oslo i na wyspie Utoya w Norwegii

22 lipca mija 6. rocznica zamachów w Oslo i na wyspie Utoya. Z rąk prawicowego zamachowca Andersa Breivika zginęło wtedy 77 osób, a ponad dwieście zostało rannych. Ofiarami i poszkodowanymi byli przede wszystkim młodzi ludzie.
Ten tragiczny w dziejach Norwegii piątek, rozpoczął się o 15.25, kiedy w rządowej dzielnicy Oslo, w zaparkowanym tam samochodzie eksplodowała zostawiona przez zamachowca bomba. Gdyby nie fakt, że tamtego dnia pracowało zaledwie 10 procent urzędników, ofiar byłoby więcej. Dwie godziny później, Breivik był już na wyspie Utoya, gdzie trwał wakacyjny obóz młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy. Od kul zamachowca, w ciągu niespełna dwóch godzin, zginęło 69 niewinnych osób.
Dziś pamięć ofiar obu zamachów zostanie uczczona w wielu miejscach Norwegii. Główne uroczystości, z udziałem premier Erny Solberg, odbędą się przed południem, w miejscu pamięci ofiar tragedii, w dzielnicy rządowej w Oslo i po południu na wyspie Utoya. Tam o godzinie 16.45 zostaną odczytane nazwiska ofiar a ich pamięć zostanie uczczona minutą ciszy.
Zamachowiec Anders Breivik został skazany przez norweski sąd na karę 21 lat więzienia z możliwością nieograniczonego przedłużania kary, o ile będzie uznawany przez sąd za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa

COMMENTS