10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

6 najtragiczniejszych katastrof naturalnych w najnowszej historii Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Choć w naszym kraju nie występują ekstremalne anomalie pogodowe czy klęski żywiołowe, takie jak tajfuny bądź huragany, to nie raz w najnowszej historii Polski, przyroda pokazywała swoją siłę. W galerii przedstawiamy 6 najtragiczniejszych katastrof naturalnych w najnowszej historii Polski.

Polska z racji, że leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, nie jest krajem, w którym często mamy do czynienia z katastrofami naturalnymi na ogromną skalę. Niemniej jednak w historii zdarzały się tragiczne tornada czy powodzie.

 

Na świecie jedną z najtragiczniejszych katastrof naturalnych, było trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. Wywołało ono serię niszczycielskich fal tsunami, która łącznie pochłonęła 230 tysięcy ofiar. Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku. Katastrofalny w skutkach okazał się także huragan Katrina z 2005 roku, który przeszedł przez Stany Zjednoczone. Na skutek jego niszczycielskiej siły życie straciło ponad 1800 osób. Straty oszacowano na 87 miliardów dolarów. Szczególnie mocno ucierpiał wtedy Nowy Orlean w stanie Luizjana.

 

Jedną z najdramatyczniejszych katastrof w historii było również trzęsienie ziemi na Haiti w 2010 roku. Według różnych szacunków zginęło wtedy od 200 do 300 tysięcy osób. Po katastrofie 2 miliony Haitańczyków pozostało bez dachu nad głową. Pomimo tego, że minęło już 8 lat od tej tragedii, wielu z nich dotąd nie ma swojego miejsca zamieszkania. Polsce na szczęście nie grożą silne trzęsienia ziemi czy fale tsunami, jednak czasami w naszym kraju zdarzają się katastrofy naturalne na dużą skalę.

 


 

Powódź tysiąclecia.

To jedna z największych katastrof ekologicznych w historii Polski. W czasie powodzi tysiąclecia zginęło 55 osób, zalane zostało 2,5 tys. miast i wsi. Zniszczenia oszacowano na ponad 14 miliardów złotych.


 

Tornado 2008.

Tornado z 15 sierpnia 2008 roku pochłonęło życie trzech osób. Była to jedna z najsilniejszych serii trąb powietrznych w Polsce. Przeszły one przez województwo opolskie, śląskie i łódzkie. Najbardziej ucierpiały dwie miejscowości w powiecie lublinieckim – Kalina oraz Rusinowice. Szacuje się, że w województwie opolskim prędkość wiatru mogła osiągnąć ponad 331 km/h.

 


 

Zima stulecia.

Dzień przed Nowym Rokiem, dokładnie 31 grudnia 1978 roku rozpoczęła się zima stulecia. Opady śniegu były tak silne, że sparaliżowały cały kraj. W niektórych częściach kraju zaspy sięgały 3 metrów. W całej Polsce pojawiły się problemy z surowcami energetycznymi, co było skutkiem zakłóceń w transporcie.

 


 

 

Pożar w Kuźni Raciborskiej.

26 sierpnia 1992 roku w Kuźni Raciborskiej rozpętał się największy pożar w powojennej historii Polski. Zginęły w nim trzy osoby. Pożar pochłonął 9 tysięcy hektarów lasu, walczyło z nim 10 tysięcy osób. Prawdopodobną przyczyną tragedii była iskra z hamującego pociągu.


 

 

Biały szkwał – Mazury 2007

Nagły i porywisty wiatr, który nadszedł 21 sierpnia 2007 roku nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi pochłonął życie 12 osób. Wiatr wiał z prędkością 120 km/h, a fale sięgały 3 metrów. Z wody ratownicy wyciągnęli 70 osób.

 


Lawina w Białym Jarze

50 lat temu, dokładnie 20 marca 1968 roku, w Karkonoszach zeszła lawina porywając 24 osoby, które znajdowały się w Białym Jarze. Zginęło 13 obywateli ZSRR, 4 NRD i dwóch Polaków. W akcji ratowniczej brało udział 1100 osób, w tym wojsko. Ostatnią ofiarę odnaleziono dopiero 5 kwietnia.

 

 

 

MJ aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520