53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach

53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach

53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy rozpoczął się dziś w Karlowych Warach. Polscy twórcy biorą udział między innymi w konkursie głównym.
Atak Paniki” w reżyserii debiutanta z Polski, Pawła Maślony będzie rywalizować o Grand Prix – Kryształowy Glob z 12 innymi filmami z innych krajów. To wielowątkowa opowieść o kilkunastu bohaterach, którzy wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń i ulegają atakowi paniki. Jednego z najbardziej wyrazistych bohaterów – kelnera, który ma obsesję na punkcie gier wirtualnych i chce ratować wszechświat, brawurowo zagrał Bartłomiej Koschedoff (czyt Koczedof) – uznany niedawno za aktorskie odkrycie roku na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.
Bartłomiej Koschedoff – także współscenarzysta “Ataku paniki” – podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że jest bardzo podekscytowany tym, iż film zobaczy międzynarodowa publiczność w Karlowych Warach. To festiwal zaliczany jest do klasy „A” jak Cannes, Wenecja i Berlinale. Wyraził nadzieję, że „Atak paniki” jest uniwersalną, zrozumiałą wszędzie, opowieścią o kryzysie życiowym i lęku, który może dotknąć każdego.
Poza kelnerem – maniakiem gier internetowych, wśród bohaterów jest autorka kryminałów, której mąż pojawia się z zaskakująca propozycją – w tym wątku grają Magda Popławska i Grzegorz Damięcki. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie – tu podziwiać możemy Artura Żmijewskiego, Dorotę Segdę i Nicolasa Bro.
“Atak paniki” to nie jedyna polska produkcja którą obejrza widzowie. W sekcji East of the West, debiutów i drugich filmów reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej o nagrody powalczą: „53 wojny” Ewy Bukowskiej zrealizowane na podstawie książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” Grażyny Jagielskiej oraz „Via Carpatia” Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona.
W sekcji Horizons (czyt . Horajzons) prezentującej 36 filmów z największych światowych festiwali – znajdzie się nagrodzona w Cannes „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. W sekcji Another View (czyt. Enoder viu) pokazującej filmy o wyjątkowych walorach artystycznych, zostaną zapreztowane : „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Nina” Olgi Chajdas.
53. MFF w Karlowych Warach potrwa do 7 lipca.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) , Program 1 PR, Joanna Sławińska/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0