HomeŚwiat

51 Światowy Dzień Pokoju

51 Światowy Dzień Pokoju

1 stycznia Kościół Katolicki obchodzi Światowy Dzień Pokoju. Ustanowił go papież Paweł VI. Co o roku z tej okazji papież wydaje specjalne orędzie. Tegoroczne poświęcone jest migrantom i uchodźcom – ludziom poszukującym pokoju.

 

Papież Franciszek przypomina, że wśród 250 milionów migrantów – 22 miliony stanowią uchodźcy. W związku z tym proponuje katolikom działania oparte na przyjętej przez Organizację Narodów Zjednoczonych, rezolucji w sprawie uchodźców i migrantów – mówi biskup Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski:

Stolica Apostolska, która jest stałym obserwatorem ONZ, włącza się w ten program i prosi biskupów, aby zaadoptowali go do możliwości swoich krajów. Na pierwszym planie są cztery działania: przyjęcie, ochrona, promocja i integracja – podkreśla biskup Krzysztof Zadarko.

Przewodniczący Rady do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski zapewnia, że program zostanie dostosowany do polskich warunków. Watykan zadeklarował pomoc episkopatom w tworzeniu planów opieki nad uchodźcami i migrantami.

Inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Pokoju był Raoul Follereau, sługa boży, francuski filozof, podróżnik, pisarz, który wsławił się pomocą osobom trędowatym. Na całym świecie – także w Polsce – działa fundacja jego imienia. Pomaga ona chorym na trąd.

IAR/ Grzegorz Maciak/mtCOMMENTS