HomePOLSKA

500 plus w 2021 roku. “Odchodzenie” od aktualnej formy programu? Czy 500 plus zostanie zamienione na bon? Kiedy składać wniosek o 500 plus?

500 plus w 2021 roku. “Odchodzenie” od aktualnej formy programu? Czy 500 plus zostanie zamienione na bon? Kiedy składać wniosek o 500 plus?

W 2021 roku świadczenie 500 plus może zmienić swoją formę. Zamiast wypłacanej gotówki może pojawić się bon ograniczający sposoby wydania pieniędzy. Zmianie ulegnie termin składania wniosków oraz okres świadczeniowy. 

 

Rząd zatwierdził ustawę budżetową na 2021 rok. W związku z jej zaakceptowaniem pojawiają się pytania o 500 plus – czy program zostanie w takiej formie, jak dotychczas? Czy czeka go waloryzacja?

 

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśla, że w rozpisanym już budżecie przewidziane jest przeznaczenie 40 mld złotych na świadczenia 500 plus, jednakże prawdopodobnie bez waloryzacji. Program zostanie utrzymany, jednakże niewykluczone, że forma jego świadczenia może nieco ulec zmianie.

 

Jedną z propozycji zmian jest, by świadczenie pieniężne zamienić na bony ze ściśle uregulowaną listą wydatków, na jakie mogą być przeznaczone – wzorem Polskiego Bonu Turystycznego 500 plus. Takie rozwiązanie do praktycznego wdrożenia w ramach różnych zmian w programie Rodzina 500 plus wydaje się najbardziej prawdopodobne – o ile do zmian dojdzie. Waloryzacja i podwyżka świadczenia 500 plus wydają się w 2021 roku mało prawdopodobne.

 

W 2020 roku osoby, które już pobierają zasiłek, nie musiały składać nowych wniosków. Składanie wniosków dotyczyło tylko rodziców, którzy nie brali udziału w programie.

 

W 2021 roku wszyscy będą zmuszeni złożyć wniosek od nowa. Przez planowane zmiany ustalone są nowe terminy składania formularzy:

 

 

    • od 1 lutego 2021 drogą elektroniczną

 

    • od 1 marca 2021 drogą tradycyjną.

 

 

Zmieni się także okres wypłacania świadczenia. Będzie obowiązywał od 1 czerwca do maja następnego roku.

 

aip

COMMENTS