HomePOLSKA

500 klientów Neckermann Polska wróciło już do kraju

500 klientów Neckermann Polska wróciło już do kraju

Około pół tysiąca Polaków, klientów biura podróży Neckermann Polska wróciło już do kraju. Takie dane podaje Mazowiecki Urząd Marszałkowski. To właśnie mazowieccy urzędnicy wraz z polskimi dyplomatami prowadzą teraz opiekę nad turystami po tym, jak biuro podróży ogłosiło niewypłacalność.

Urzędnicy podkreślają, że sytuacja we wszystkich miejscach, gdzie są teraz Polacy, jest opanowana. Dzisiaj do kraju ma wrócić około 230 osób, a do niedzieli pozostałych 2800 Polaków, którzy są teraz na wakacjach z Neckermann Polska. Jak poinformowała Izabela Stelmańska z Urzędu Marszałkowskiego, nie ma potrzeby awaryjnego sprowadzania Polaków z wakacji. “Wszystko na to wskazuje, że uda nam się utrzymać turystów i spokojnie wrócą w planowanych terminach, tak jak mieli to zagwarantowane przez Neckermann Polska” – powiedziała Izabela Stelmańska.

Biuro podróży Neckermann Polska ma gwarancję ubezpieczeniową i to ubezpieczyciel wraz z Urzędem Marszałkowskim pokryją koszty pobytu turystów. W ostatnich godzinach zdarzało się jednak, że niektórzy właściciele hoteli przetrzymywali turystów i żądali od nich zapłaty kosztów pobytu. Polscy urzędnicy podkreślają, że takie przetrzymywanie jest nielegalne, a turyści powinni w takiej sytuacji skontaktować się z polskim konsulem i miejscową policją. “Jest to bezprawna sytuacja, przede wszystkim nieetyczna, jeśli chodzi o sam biznes, z uwagi na to, że hotel nie ma możliwości aresztowania i w żaden sposób przetrzymywania turystów obcego kraju na swoim terenie. Klient nie jest stroną umowy. Stroną umowy jest Neckermann czy Thomas Cook, w zależności od tego, kto realizował zamówienia na hotele, więc tutaj tym bardziej nie ma podstawy do tego, żeby jakieś represje na klientach były stosowane” – dodała Izabela Stelmańska.

Turyści, którzy musieli w ostatnich dniach z własnych pieniędzy zapłacić za pobyt w hotelu, a także osoby, które wpłaciły już środki na wakacje w późniejszym terminie, mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy. Urząd Marszałkowski uruchomił dla zainteresowanych specjalną infolinię. Numery telefonów oraz inne ważne informacje dla klientów Neckermann Polska można znaleźć na stronie internetowej urzędu www.mazovia.pl.

Niewypłacalność biura podróży Neckermann Polska jest konsekwencją upadku brytyjskiego biura Thomas Cook.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/wcześn./dw

COMMENTS