11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

44. Festiwal Polskich Filmów fabularnych w Gdyni zbliża się do końca. Dziś odbędą się ostatnie premierowe pokazy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

44. Festiwal Polskich Filmów fabularnych w Gdyni zbliża się do końca. Dziś odbędą się ostatnie premierowe pokazy filmów walczących o Nagrodę Główną Festiwalu – Złote Lwy. Zaplanowano także kilka bloków projekcji, filmów studentów szkół filmowych, startujących w Konkursie filmów Krótkometrażowych. Z kolei pokazy w ramach sekcji Skarby Kina Przedwojennego, zakończy projekcja filmu z 1937 roku w reżyserii Romualda Gantkowskiego „Dziewczyna szuka miłości”.

Widzowie festiwalu będą dziś mogli między innymi zobaczyć najnowszy film Marcina Krzyształowicza „Pan T.”. To osadzona w latach 50-tych ubiegłego wieku opowieść o uznanym pisarzu Panu T., który musi sobie radzić z wszechobecną niepewnością, donosami i kontrolą komunistycznej bezpieki. Reżyser filmu wyjaśnia, że jego bohater jest symbolem walki o niezależność. Pan T. jest kimś kto jest symbolem pewnej takiej niepodległości i emocjonalnej i artystycznej – tłumaczy twórca – „człowiekiem gotowym na bierny opór mimo posiadanych walorów, człowiekiem, który nie blatuje się z system, nie wchodzi w żadną z nim komitywę”. Krzyształowicz podkreśla, że postać takiego człowieka jest warta nie tylko filmowej uwagi.

Scenariusz do filmu napisali Marcin Krzyształowicz i Andrzej Gołda, który wyjaśnia, że inspirował się dziennikami Leopolda Tyrmanda. „Ten dziennik – tłumaczy scenarzysta – opowiada o trzech miesiącach życia literata, który jest bezrobotny, gapi się w sufit wychodzi na miasto zjeść obiad, wraca, zapisuje swoje wrażenia na temat tego co zobaczył, swoje diagnozy na temat komunizmu”. Jednocześnie twórca mówi, że w dzienniku nie ma akcji, nie ma struktury dramaturgiczne i gotowych wątków, dlatego pisząc scenariusz, musiał to wszystko wymyślić.

Dziś również widzowie festiwalu będą mogli obejrzeć między innymi „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego oraz debiutancki film Łukasza Kośmickiego pod tytułem „Ukryta Gra”. Szpiegowski thriller osadzony w latach 60-tych ubiegłego wieku, w czasie szczytu kryzysu kubańskiego, kiedy amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka Joshuę Mansky’ego. Geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Gra idzie nie tylko o zwycięstwo lecz o powstrzymanie powstrzymanie konfliktu nuklearnego.

Filmy te walczą o Nagrodę Główną Festiwalu – Złote Lwy, laureatów poznamy w sobotę.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520