HomePOLSKAMazowieckie

42. kwesta na remont zabytkowych grobów na Starych Powązkach w Warszawie

42. kwesta na remont zabytkowych grobów na Starych Powązkach w Warszawie

Na Starych Powązkach w Warszawie trwa 42. kwesta na remont zabytkowych grobów. W trzydniowej zbiórce pieniędzy – w ten weekend i we wtorek 1 listopada – bierze udział około 250 osób ze świata kultury i sztuki.

Aktor Marian Opania na Powązkach kwestuje do wielu lat. Udział w akcji artysta traktuje także jako formę uczczenia pamięci aktorów, którzy odeszli.
Aktorzy mają swoje sposoby, by zachęcić odwiedzających do hojności – powiedział Ryszard Aleksander Nadrowski, który kwestuje od 41 lat. Ocenił, że idea jest fantastyczna i warta rozpowszechniania.
Kwestę organizuje Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami imienia Jerzego Waldorffa. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków, między innymi kaplic i grobowców w Alei Katakumbowej, przy której znajduje się ponad 80 zabytków. Według planów, w pierwszym etapie prac renowacyjnych odnowionych zostanie ponad 20 grobów. Prace będą rozłożone na 3 lata, a ich koszt to około półtora miliona złotych.
W zeszłym roku dzięki zebranym pieniądzom podczas kwesty i dzięki wsparciu różnych firm udało się wyremontować 10 nagrobków oraz kaplicę rodziny Epsteinów . W sumie dzięki staraniu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami przez ponad 40 lat wyremontowanych zostało ponad 1400 obiektów.
Inicjatorem i zarazem wieloletnim przewodniczącym Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff.

Dorota Piotrowska, Fot. Twitter.com

COMMENTS