41. sesja UNESCO w Krakowie. “Odbudowa zniszczonej w czasie wojny Warszawy może być przykładem dla Aleppo”

41. sesja UNESCO w Krakowie. “Odbudowa zniszczonej w czasie wojny Warszawy może być przykładem dla Aleppo”

W Krakowie trwa pierwszy dzień 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez 10 dni w Krakowie będą toczyć się obrady prestiżowego grona na temat najcenniejszych miejsc na świecie. Polska po raz pierwszy jest gospodarzem sesji UNESCO.

Pierwszy dzień przeznaczony jest na organizację pracy oraz przedstawienie najważniejszych problemów, którymi będą zajmować się uczestnicy. Przed nimi podjęcie 200 decyzji- mówi IAR przewodniczący sesji – profesor Jacek Purchla. W agendzie sesji pojawią się dwa punkty dotyczące Polski. Pierwszy to wpisanie na listę dziedzictwa kopalni ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Drugi dotyczy raportu na temat Puszczy Białowieskiej, która już znajduje się na liście. UNESCO chce wysłać tam komisję ekspertów. Udział w sesji potwierdziło blisko 3 tysiące osób ze 137
krajów i 250 dziennikarzy.

 


 

Odbudowa zniszczonej w czasie wojny Warszawy może być przykładem dla Aleppo – podkreślają uczestnicy 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Prezydent Andrzej Duda otwierając wydarzenie wyraził nadzieję, że polscy eksperci przyczynią się do odbudowy syryjskiego miasta.

Dziś po raz kolejny mówił o tym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. „Mamy wspaniałych specjalistów i oni są gotowi pomagać Aleppo” – mówił wicepremier dziennikarzom. Przypomniał, że w czasie sesji w Krakowie prowadzona będzie akcja charytatywna na rzecz mieszkańców syryjskiego miasta. Odbędzie się także koncert “Solidarni z Aleppo”. „To nie tylko chodzi o gest, to chodzi także o realną pomoc humanitarną, związaną z odtworzeniem tego miasta jako miejsca światowego dziedzictwa, a także wkładu polskich specjalistów w te działania” – podkreślał wicepremier.

Podczas obrad delegaci między innymi zdecydują, które z ponad trzydziestu zgłoszonych miejsc znajdą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tej części porządku obrad znalazł się także wniosek Palestyny o wpisanie na listę w trybie nagłym Starego Miasta w Hebronie, czemu sprzeciwia się Izrael. Niektórzy obawiają się, że może to być temat gorącej dyskusji, ale wicepremier Gliński zapewnia, że Polska – jako gospodarz – będzie starała się łagodzić ewentualne kontrowersje.

Podczas 41. sesji Komitet przeprowadzi również przegląd stanu zachowania 99 obiektów światowego dziedzictwa i 55 obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska&Paweł Pawlica/magos

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/P. Pawlica, D.Piotrowska/magosCOMMENTS

WORDPRESS: 0