12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

39 lat temu w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

39 lat temu – 13 maja 1981 roku w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II. Zamachowiec oddał wtedy dwa strzały. Jan Paweł II przeżył cudem, bo kule minęły o kilka milimetrów najważniejsze organy wewnętrzne.

Ali Agca oddał do papieża dwa strzały, po czym broń zacięła się. Uciekając zamachowiec usiłował jeszcze strzelać do biegnącego za nim policjanta oraz siostry Letizii Giudici, która zastąpiła mu drogę. Na ich szczęście pistolet nie wypalił. Zablokowała go łuska, która nie odskoczyła prawidłowo po ostatnim wystrzale. Niedługo po zamachu Jan Paweł II napisał do Ali Agcy list. Niewysłany i nigdy nieopublikowany zachował się w notatkach pozostawionych przez Papieża. Jan Paweł II pytał w liście, dlaczego Agca strzelał do niego, skoro obaj wierzą w tego samego, jednego Boga. List był utrzymany w braterskim tonie. Miał być ogłoszony publicznie, ale Papież po pewnym czasie zmienił zdanie. Zamiast listu postanowił odwiedzić swego niedoszłego zabójcę w więzieniu, co stało się 27 grudnia 1983 roku. Ten gest i rozmowa w cztery oczy były na pewno bardziej wymowne niż opublikowanie listu.

 

Pistolet, z którego strzelano do Jana Pawła II trafił do Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach Broń znalazła się w Wadowicach dzięki współpracy m.in. z Muzeum Kryminologicznym w Rzymie. W 2014 r. wypożyczono ją do Wadowic na trzy lata. W kwietniu br. minister Sprawiedliwości Włoch Andrea Orlando, zgodził się, by pistolet został tu na kolejne pięć lat. Broń wcześniej pełniła rolę dowodu w procesie przeciwko Ali Agcy. Do 2023 r. będzie można ją oglądać w gablocie znajdującej się w części Muzeum, która jest poświęcona cierpieniu Jana Pawła II.

 

Jakie eksponaty znajdują się w papieskim muzeum w Wadowicach? Narzędzie zbrodni, torebka pewnej zacnej damy z Wadowic, cały żydowski sklep, narciarski sprzęt i kamień z Mount Everest, tryskająca woda, pamiętnik z zapiskami innej zacnej damy. W Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach przechowywane są różne pamiątki po Janie Pawle II. Niektóre mogą bardzo zaskoczyć zwiedzających. Kliknij w galerię zdjęć i zobacz eksponaty w papieskim muzeum.

 

W 2015 r. w Krakowie po raz pierwszy pokazano zakrwawioną sutannę Jana Pawła II W 2015 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pokazano sutannę, którą miał na sobie Jan Paweł II w momencie zamachu. To relikwia, są na niej ślady krwi po postrzale w brzuch. Sutannę odsłonił kard. Stanisław Dziwisz, wcześniej osobisty sekretarz Jana Pawła II. Wspominał momenty związane z zamachem i ratowaniem życia papieża. W tym moment w szpitalu Gemelli, kiedy lekarze powiedzieli: trzeba mu udzielić ostatniego namaszczenia, bo może nie przeżyć. – Niech ta sutanna będzie świadkiem zamachu i jednocześnie świadkiem jego świętości – podkreślił. Wspominał też, że jeszcze ciężko ranny, papież powiedział mu, że przebacza temu, kto do niego strzelał.

 

– 13 maja 1981 roku w Rzymie dokonano zamachu na Papieża Jana Pawła II
 – Browning HP kaliber 9 milimetrów nr seryjny 76C 23953, z którego strzelał do Jana Pawła II Ali Agca

 – Wełniane podkolanówki, trampki i cały narciarski ekwipunek Karola Wojtyły, jeden z eksponatów w tym, nietypowym, muzeum.

 – Odtworzony pokój rodziny Wojtyłów Od 1919 do 1938 Wojtyłowie mieszkali na piętrze domu przy ul. Kościelnej 7 (dawniej Rynek 2, mieszkania 4). W kamienicy mieścił się wtedy sklep Chiela Bałamutha oraz inne sklepy i zakłady rzemieślnicze, tworząc swego rodzaju dom towarowy. Mieszkanie Wojtyłów składało się z trzech pomieszczeń w amfiladzie: kuchni, sypialni i salonu. Z dziedzińca krętymi schodami wchodziło się na balkon, z którego bezpośrednio można było wejść do kuchni – dziś wejście to jest przeszklone, a z uwagi na organizację zwiedzania do mieszkania wchodzi się przez salon.

 – AKT POTWIERDZAJĄCY WYBÓR KAROLA WOJTYŁY NA STOLICĘ PIOTROWĄ Jak Wam się wydaje, co jest oficjalnym potwierdzeniem wyboru nowego papieża? Są kartki, na których kardynałowie zapisują swoje głosy. Zostają one jednak spalone i zamieniają się w ulotny biały dym. Czy więc po publicznym ogłoszeniu imienia nowego papieża nie zostaje żaden oficjalny dokument potwierdzający legalność jego wybór? Nic bardziej mylnego! Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych przygotowuje przed konklawe dokument, który ma stanowić potwierdzenie legalności wyboru biskupa Rzymu. Sporządzony jest on po łacinie zawiera puste miejsce, w których wpisuje się nazwisko, tytuł i imiona pontyfikalne nowego papieża. Także po wyborze kard. Karola Wojtyły powstało takie potwierdzenie. Jeszcze w Kaplicy Sykstyńskiej, zaraz po tym, gdy nowo wybrany papież powiedział: przyjmuję, najstarszy ceremoniarz papieski Virgilio Noè uzupełnił i podpisał przygotowany wcześniej dokument. Akt potwierdzający wybór kard. Karola Wojtyły był przechowywany w archiwum Urzędu Papieskich Celebracji Liturgicznych. Po raz pierwszy został publiczne zaprezentowany w naszym Muzeum, dopiero w 40. rocznicę wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. Jest wyjątkowym darem, które Muzeum otrzymało od Guido Mariniego, mistrza papieskich ceremonii liturgicznych.
 – KAMIEŃ Z MOUNT EVEREST 16 października 1978 r., kiedy kardynałowie zgromadzeni w Kaplicy Sykstyńskiej dokonywali wyboru nowego papieża – ostatecznie wskazując na metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę – himalaistka Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza osoba z Polski zdobyła Mount Everest? W historii himalaizmu zapisała się również jako pierwszą Europejka i trzecia kobieta na świecie, która postawiła stopę na najwyższym szczycie Korony Ziemi. Wspominając swoje osiągnięcie mówiła: „Poczułam dziwny ucisk w okolicach żołądka. Bałam się, że spadnę i nikt tego nie zauważy. (…) Stałam w najwyższym punkcie Ziemi. Byłam taka szczęśliwa… Gdy się rozejrzałam wokół, wydawało mi się, że widzę zakrzywienie kuli ziemskiej. Najwięcej znaczyło dla mnie to, że jako pierwsza osoba z Polski weszłam na Everest – i to w tym samym dniu, w którym Karol Wojtyła został papieżem”.
 – PAMIĘTNIK DANUTY PUKŁÓWNY Czy wiecie, że Karol Wojtyła po maturze nie tylko chodził na kremówki, ale także na przyjęcia? 25 maja 1938r. koledzy i koleżanki z wadowickich gimnazjów spotkali się na wspólnym świętowaniu zdanego egzaminu dojrzałości. Danuta Pukło, koleżanka Karola Wojtyły z Międzyszkolnego Teatru Dramatycznego poprosiła go wtedy, aby wpisał się do jej pamiętnika. Karol, nie tylko aktor, ale jak się okazało także początkujący poeta, wpisał się wierszem, podpisując go swoimi inicjałami. Ten wiersz jest najstarszym rękopisem Karola Wojtyły, jakim dysponujemy, a jego tekst świadczy o dojrzałości i wrażliwości młodego autora.
 – Sklep Żyda Bałamutha Wadowice Karola Wojtyły to świat dwóch przenikających się kultur i religii, stąd w Małej Ojczyźnie ekspozycja poświęcona wadowickim Żydom, którzy przed wojną stanowili ok. 20 proc. mieszkańców miasta. W sali zaprojektowanej jako przedwojenny sklep Chiela Bałamutha, który był właścicielem kamienicy i wynajął mieszkanie Wojtyłom, zgromadzono liczne fotografie, m.in. Jerzego Klugera, z którym Karol Wojtyła przyjaźnił się od czasów szkolnych do końca życia, oraz pamiątki po Żydach z Wadowic. W tym miejscu znajduje się także mur symbolizujący jerozolimską Ścianę Płaczu, przy której w 2000 roku modlił się Jan Paweł II oraz multimedialna prezentacja z wizyty Papieża w rzymskiej synagodze (1984).
 – Broń Ali Agcy Jedni nazywają go przeklętym eksponatem, inni trudną pamiątką. To z niego Ali Agca 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II. Browning HP CAL kaliber 9 mm, wzór 1935, zasilany trzynastonabojowym magazynkiem, wyprodukowany w 1976 r. przez belgijskie zakłady zbrojeniowe w Herstal. W 1981 r. został zakupiony w Wiedniu przez Orala Celika, drugiego z napastników biorących udział w zamachu. Agca oddał do papieża dwa strzały, po czym broń zacięła się. Uciekając zamachowiec usiłował jeszcze strzelać do biegnącego za nim policjanta oraz siostry Letizii Giudici, która zastąpiła mu drogę. Na ich szczęście pistolet nie wypalił. Zablokowała go łuska, która nie odskoczyła prawidłowo po ostatnim wystrzale. Niedługo po zamachu Jan Paweł II napisał do Ali Agcy list. Niewysłany i nigdy nieopublikowany zachował się w notatkach pozostawionych przez Papieża. Jan Paweł II pytał w liście, dlaczego Agca strzelał do niego, skoro obaj wierzą w tego samego, jednego Boga. List był utrzymany w braterskim tonie. Miał być ogłoszony publicznie, ale Papież po pewnym czasie zmienił zdanie. Zamiast listu postanowił odwiedzić swego niedoszłego zabójcę w więzieniu, co stało się 27 grudnia 1983 roku. Ten gest i rozmowa w cztery oczy były na pewno bardziej wymowne niż opublikowanie listu.
 – Tuż przed samym wejściem do muzeum, na pl. Jana Pawła II w Wadowicach stoi pomnik słynnego papieża. Od ub.r. z papieskiego pastorału zaczęła wypływać woda. To dlatego, że Urząd Miejski po ponad dekadzie naprawił zamontowaną w nim fontannę, o której wszyscy zdążyli już dawno zapomnieć. Niektórzy pielgrzymi do dziś wierzą jednak, że to cud a woda ma cudowne właściwości.
 – W 2015 roku w Krakowie po raz pierwszy pokazano zakrwawioną sutannę Jana Pawła II

 – To relikwia, są na niej ślady krwi po postrzale w brzuch.

 

Red. Daniel Sibiak, Zbigniew Rybczyński  AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520