HomeKultura

36 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych gwiazd. Rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Chopin i jego Europa”

36 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych gwiazd. Rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny “Chopin i jego Europa”

36 koncertów w wykonaniu polskich i zagranicznych gwiazd – to program 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Chopin i jego Europa”. Zainauguruje go już wieczorem (godzina 20.00) koncert oratoryjny w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Hasło tegorocznego festiwalu brzmi “Od Chopina do Moniuszki”. Z okazji 200. rocznicy urodzin ojca polskiej opery w programie festiwalu nie zabrakło jego dzieł. Usłyszymy cztery opery w wersji koncertowej, w tym “Straszny dwór” i “Flisa”, a także pieśni Moniuszki oraz jego muzykę fortepianową.

Istotnym wątkiem Festiwalu jest też 100-lecie stosunków polsko-japońskich. W związku z rocznicą zaproszono wielu japońskich wykonawców, zespoły oraz dyrygentów. W ramach koncertów “Muzyka dla pokoju” usłyszymy połączenie orkiestry Hiroshima Symphony Orchestra oraz Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Kazuyoshiego Akiyamy i Tatsuya Shimono, a Tomasz Ritter – zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, zagra z towarzyszeniem zespołu Bach Collegium Japan pod batutą Masaakiego Suzuki.

Ponadto podczas festiwalu wystąpią mistrzowie fortepianu – zarówno współczesnego, jak i historycznego, między innymi: Kevin Kenner, Nelson Freire, Tomasz Ritter, Nelson Goerner, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Eric Lu, Yulianna Avdeeva, Cyprien Katsaris. Posłuchać będzie można również światowej sławy zespołów: Collegium Vocale 1704, Collegium 1704, Europa Galante, oh! Orkiestry Historycznej, Orkiestry XVIII Wieku, Orkiestry Filharmonii Narodowej, Ensemble Dialoghi, Belcea Quartet. Pokierują nimi wybitni dyrygenci: Andrzej Borejko, Grzegorz Nowak, Rüdiger Lotter, Howard Shelley, Masaaki Suzuki, Tatsuya Shimono, Kazuyoshi Akiyama, Fabio Biondi oraz Václav Luks.

Współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego “Chopin i jego Europa” jest Program Drugi Polskiego Radia, który zaplanował kilkanaście transmisji z wydarzenia.
Festiwal potrwa do 1 września. Jego patronami medialnymi są Polskie Radio i Polskie Radio Chopin.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agata Woźniak/kj

COMMENTS