HomePOLSKA

3,5 miliarda złotych na media publiczne

3,5 miliarda złotych na media publiczne

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że należy stworzyć system stałego finansowania mediów publicznych. W rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreślił, że w przypadku finansowania ich z bezpośrednio z budżetu państwa, należy zachować pewien parytet. Jak mówił Krzysztof Czabański, “musiałby to być wydatek sztywny, określony w stosunku do PKB, tak żeby to dawało w momencie startu rocznie mniej więcej 3,5 miliarda złotych na wszystkie media publiczne”.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych dodał, że alternatywą jest opłata audiowizualna. Przypomniał, że złożył w Sejmie projekt w tej sprawie, ale – jak mówił – “decyzja polityczna przynajmniej do dzisiaj jeszcze nie zapadła”. Krzysztof Czabański powiedział, że “być może będą wprowadzone pewne wątki pod dyskusję, w wyniku której zapadnie ostateczna decyzja”. Zastrzegł jednak, że te decyzje będą podjęte i realizowane nie wcześniej niż po wyborach, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość chce uwzględnić głosy Polaków, w które wsłuchuje się podczas kampanii wyborczej. “Wszelkie głosy krytyczne, jak również propozycje rozwiązań, zostaną wzięte pod uwagę” – zapewnił Krzysztof Czabański.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych ocenił, że media publiczne są obecnie – jak ujął – “na dobrej drodze”. Podkreślił, że w telewizji publicznej “pojawia się coraz więcej elementów misyjnych, z zakresu wysokiej kultury”, co jest wynikiem lepszego finansowania instytucji.
Pytany o ewentualne zmiany w sferze mediów publicznych, przewodniczący RMN wskazał potrzebę rozwoju ośrodków regionalnych – telewizyjnych i radiowych. Krzysztof Czabański zaznaczył, że chodzi o “położenie na nie dużego nacisku”. Tłumaczył, że ośrodki te stanowią swojego rodzaju centra kultury i dyskusji publicznej w swoich regionach, dlatego trzeba zadbać, by się rozwijały.
W kontekście dyskusji, czy telewizja publiczna powinna być bardziej wyważona, Krzysztof Czabański podkreślił, że przede wszystkim musi być ona dobra. Zdaniem szefa RMN, telewizja publiczna powinna mówić prawdę o działaniach rządu, dostarczać ludziom rzetelnych informacji, pozwalać im na wymianę opinii, zapewniać dostęp do kultury oraz uczyć dyskusji politycznej. “Telewizja nie ma być wyważona, tylko ma być dobra” – powiedział Krzysztof Czabański.
Przewodniczący RMN dodał, że – jego zdaniem – podjęcie prób dekoncentracji i repolonizacji mediów prywatnych jest konieczne, ponieważ – jak powiedział – “nie można dopuszczać do monopolizacji rynku, ani do dominacji kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym”.
Krzysztof Czabański zaznaczył, że “kapitał zagraniczny jest potrzebny do rozwoju kraju, ale w pełnych sferach – do których należy sfera mediów – wolelibyśmy, żeby główny głos należał do Polaków”. “Nie chcemy sytuacji takiej, że kapitał zagraniczny będzie decydował o tym, co się będzie w niektórych mediach w Polsce ukazywać. To jest niedopuszczalne i to jest sprzeczne z naszą racją stanu” – powiedział Krzysztof Czabański.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR/jl/sjoCOMMENTS