HomeŚwiat

Zakaz budowy meczetów we Włoszech niezgodny z konstytucją

Zakaz budowy meczetów we Włoszech niezgodny z konstytucją

Włoski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązujący w Lombardii zakaz budowy meczetów nie jest zgodny z ustawą zasadniczą. Wprowadziły go rok temu regionalne władze, na których czele stoi separatystyczna Liga Północna.
Regionalne przepisy w tej sprawie zawierały tak wiele klauzul i obostrzeń, że budowa nowych meczetów była w praktyce niemożliwa. Działacze Ligi Północnej wielokrotnie wdzierali się na place budowy i starali się nie dopuścić do postępu robót. Próbowano też zbezcześcić sam teren, wpuszczając stado świń.
Rząd centralny zaskarżył regionalne przepisy do Trybunału Konstytucyjnego, który właśnie wypowiedział się w tej sprawie. Orzeczenie przyjęto z oburzeniem. “To nie nasz trybunał, lecz islamski” – napisał na swoim portalu internetowym przewodniczący władz Lombardii Roberto Maroni.
We Włoszech mieszka prawie półtora miliona muzułmanów. Oprócz ośmiu oficjalnych meczetów działa tam około tysiąca miejsc modlitwy – w garażach, dawnych halach fabrycznych bądź korzystających z gościny katolickich parafii.

IAR/Marek Lehnert/Rzym/em/wkrz

COMMENTS