12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Szczyt Unii Europejskiej – kompromis z Wlk. Brytanią i kryzys migracyjny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na rozpoczynającym się dziś  szczycie w Brukseli unijni przywódcy podejmą próbę porozumienia w sprawie postulatów Londynu.

Chodzi o przyszłe warunki członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie. Europejscy liderzy będą też rozmawiać o kryzysie migracyjnym, choć nie są spodziewane żadne konkretne decyzje.
W sprawie brytyjskich postulatów zapowiadają się długie negocjacje, od popołudnia do jutra rana. „Jesteśmy przygotowani na angielskie śniadanie w piątek, by zakończyć rozmowy” – mówił jeden z wysokich rangą unijnych urzędników, a wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański komentował: „Czas nie jest najważniejszym kryterium. Kryterium numer jeden dla polskiej delegacji to jakość porozumienia”.
Nastroje są takie, że kompromis zostanie osiągnięty. „Nie mamy planu B” – mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Do wynegocjowania pozostaje kwestia większych praw dla krajów spoza strefy euro, by mogły kontrolować euroland, oraz czasowe i częściowe ograniczenie zasiłków dla pracowników z unijnych krajów. Polska zabiega, by pozostały zapisy, że będzie to ograniczone tylko do Wielkiej Brytanii, by inne kraje nie mogły skorzystać z tego w przyszłości, na przykład Francja czy Niemcy. „To jest rozwiązanie brytyjskie i ono ma odpowiedzieć na brytyjskie oczekiwania, które wynikają ze specyficznie brytyjskich rozwiązań w zakresie pomocy społecznej i niczego innego” – mówił przedwczoraj w Brukseli wiceszef MSZ-u Konrad Szymański. Negocjowana jest także wysokość zasiłków na dzieci, które nie wyjechały z rodzicem bądź rodzicami za granicę i zostały w swoich ojczyznach. W całej Unii na polskie dzieci wypłacanych jest 100 tysięcy takich świadczeń. Najwięcej w Niemczech – 40 tysięcy, w Wielkiej Brytanii o połowę mniej. Jeśli na szczycie dojdzie do porozumienia, to w niedzielę ma zebrać się brytyjski rząd i ogłosić referendum na 23.czerwca, a od poniedziałku rozpocząć kampanię na rzecz pozostania Wielkiej Brytanii w Unii.

Brytyjskie postulaty zostaną omówione na pierwszej sesji szczytu. Później unijni liderzy zajmą się kryzysem migracyjnym, by w tym czasie delegacje 28.krajów mogły pracować nad ewentualnymi zmianami do porozumienia z Londynem.
W sprawie kryzysu migracyjnego nie należy się jednak spodziewać konkretów. To ma być bardziej podsumowanie tego, co zostało ustalone. „Spotykamy się, by potwierdzić, że wszystkie dotychczas podjęte decyzje muszą być zrealizowane. Dotyczy to przede wszystkim zwiększenia ochrony zewnętrznych granic. Musimy także przyjrzeć się, jak realizowane jest nasze porozumienie z Turcją” – mówił przed szczytem przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Przed spotkaniem przywódców z 28.krajów miał się odbyć mini-szczyt z udziałem liderów kilku państw, które dobrowolnie godzą się na przesiedlenie części uchodźców z Turcji. W tej grupie są między innymi Niemcy, Austria, kraje Beneluksu, Finlandia, Słowenia i Portugalia. W spotkaniu miał wziąć udział premier Turcji, ale z powodu ataku terrorystycznego w Ankarze odwołał przyjazd. Wiele wskazuje na to, że i mini-szczyt zostanie odwołany.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520