HomeUSA

31 przypadków zakażenia wirusem Zika w USA

31 przypadków zakażenia wirusem Zika w USA

Stany Zjednoczone pracują nad szczepionką przeciwko wirusowi zika. Jest jednak mała szansa, by była ona powszechnie dostępna w najbliższym czasie. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła dziś, że zika rozprzestrzenia się bardzo szybko i może zainfekować miliony osób.
Amerykańskie Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych stwierdzono 31 przypadków zakażenia wirusem zika. Były to osoby, które podróżowały do Ameryki Południowej i Środkowej. Jak dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku przeniesienia wirusa przez komary w samych Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych w Chicago poinformowali tymczasem, że testy szczepionek przeciwko wirusowi rozpoczną się jeszcze w tym roku. Naukowcy ostrzegli jednak, że szczepionka taka może nie być powszechnie dostępna przez kilka lat.
Zika zagraża głównie kobietom w ciąży. Może powodować defekty u płodów – przede wszystkim mikrocefalię. W Brazylii, gdzie zanotowano najwięcej zakażeń wirusem zika, stwierdzono już ponad 4 tysiące przypadków mikrocefalii. Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu 12 miesięcy zika może zainfekować na kontynentach amerykańskich od 3 do 4 milionów osób.

IAR /Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/wkrz

COMMENTS