HomePILNE

300 zł zamiast 1000 zł? Bon turystyczny na wakacje jednak dla wszystkich? Rząd szuka pomysłu

300 zł zamiast 1000 zł? Bon turystyczny na wakacje jednak dla wszystkich? Rząd szuka pomysłu

Bon turystyczny to świadczenie, które ma na celu wsparcie Polaków w ich wakacyjnych podróżach po kraju i tym samym uzdrowienie gospodarki i turystyki, które po epidemii koronawirusa mocno podupadły.

 

Pierwotnie wysokość bonu miała wynosić 1000 zł i być wypłacana tylko niektórym. Obecnie rząd myśli nad innym rozwiązaniem: 300 zł dla wszystkich pracujących, albo 1000 zł dla nielicznych.

 

Bon turystyczny 1000 plus: co, jak, dla kogo

 

Bon turystyczny jest nowym pomysłem rządu, polegającym na wsparciu podróżujących Polaków, jak i polskiego przemysłu turystycznego. Według pierwszych informacji podanych przez minister rozwoju, bon byłby przekazywany w formie karty bezgotówkowej, którą można by było wykorzystać wyłącznie w celach turystycznych – na przykład na wynajęcie pokoju hotelowego, zakup biletu do muzeum czy wypożyczenie sprzętu wodnego. Bon byłby ważny przez dwa lata.

 

Bon turystyczny 1000 zł – kto może otrzymać?

 

Bon turystyczny 1000 zł mieliby otrzymać ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, a ich zarobki nie przekraczają 3754 zł netto. W takim wypadku świadczenie objęłoby 7 mln Polaków. Co oznacza, że rząd musiałby wydać 7 mld złotych.

 

Bon turystyczny: nowe koncepcje i propozycje

 

Pierwsza propozycja zmian wygląda następująco: próg dochodowy na otrzymanie bonu zostanie zmniejszony z 5,2 tys. zł brutto na 4 tys. zł brutto. W dodatku stanowiłby on formę pomocy czasowej, nie stałej.

 

Dzięki takiemu zabiegowi rząd na świadczenia musiałby przeznaczyć kwotę 5 mld złotych, nie 7 mld, jak początkowo zakładano. Inna koncepcja proponuje wypłacanie bonu wszystkim zarabiającym pensję minimalną – 2,6 tys. zł. Wtedy koszt projektu wynosiłby ok. 1,4 mld zł.

 

Bon turystyczny: 300 plus dla wszystkich?

 

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw na łamach money.pl proponuje, żeby bon turystyczny o wartości 1000 zł trafił do każdego podatnika w Polsce. Niestety na takie rozwiązanie rząd nie może sobie pozwolić, ze względów finansowych. Gdyby jednak udało się wygospodarować początkowe 7 mld złotych, oznaczałoby to, że każdy Polak otrzymałby ok. 300 zł. Celem bonu turystycznego ma być wsparcie polskiej gospodarki i turystyki.

 

Wynika z tego, że im więcej osób dostanie bon, tym więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na turystykę – w końcu każdy z podróżujących wyda także środki własne. Mimo to rząd prawdopodobnie pracuje nad ograniczeniem kosztu programu i równocześnie ograniczeniem liczby osób, które mogą otrzymać bon – co jest działaniem całkowicie odwrotnym.

 

aip

COMMENTS